Sysidans forum

Sysidans forum (http://www.sysidan.se/forum/index.php)
-   Mönster och mönsterkonstruktion (http://www.sysidan.se/forum/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Mönsterkonstruktion på dator (http://www.sysidan.se/forum/showthread.php?t=4432)

Esmeralda12345 2006-03-28 18:21

Mönsterkonstruktion på dator
 
Hej!

Jag vill komma igång med mönsterkonstruktion på dator. Vilka program behöver jag?

Med vänlig hälsning
Esmeralda12345

Delfintua 2006-03-29 06:06

Här finns ett program. Du kan ladda ner en trial och prova hur det fungerar http://www.patternmaker.com/

Alvan 2006-03-29 06:48

Här är ett annat som jag använder:

http://www.wildginger.com/Downloads/default.htm

Hellebelle 2006-03-29 08:48

Men hur gör du sen när du ska skriva ut mönsterna då?

Eller du kanske har alla msakiner man behöver till det?

:)

Alvan 2006-03-29 09:18

I Wildgingers program kan man använda en vanlig skrivare. Man skriver ut på flera papper som man sedan tejpar ihop. I hörnen på varje papper skrivs det ut markeringar som gör att man kan sätta ihop dem på rätt sätt. Naturligtvis hade det varit kul med en plotter så man kunde skriva ut på ett enda papper men det går bra ändå.

Hellebelle 2006-03-29 10:00

Oj, men det låter ju jätteintressant! :)

Vi fick lära oss lite mönsterkonstruktion på dator på grundutbildningen som jag gick på Stockholms Tillskärarakademi. Det går ju mycket fortare än att rita för hand som jag brukar göra.

På min skrivare kan jag också skriva ut flera papper till ett stort.

Men i dom här programmen...är det konfektionsstorlekar man ritar och hur funkar det igentligen med alla mått och sånt? :rolleyes:

Mvh Helen

Alvan 2006-03-29 10:03

Ladda ner demosarna och kolla:)

Esmeralda12345 2006-03-29 12:25

Tack för alla svar!
 
Jag ska kolla upp dessa program. Vart kan jag köpa dem om jag inte vill köpa på nätet?

Mvh
Esmeralda12345

Alvan 2006-03-29 12:37

Tror inte att wildgingers program går att köpa på annat sätt. Varför inte via nätet?

Esmeralda12345 2006-03-29 13:05

jag tänkte bara att det var lite osäkert... men det går säkert bra.

Mvh
Esmeralda12345

Esmeralda12345 2006-03-29 13:13

Vilka delprogram behövs?
 
Alvan, vilka av de här delprogrammen har du köpt? Har du köpt alla 6? Varför finns det olika för t ex kvinnor och barn? Jag har lite annorlunda mått det är därför jag vill lära mig sy själv. Jag får oftast handla på barnavdelningen men jag vill ju gärna kunna ha vuxenkläder också. Vilka delprogram ska jag då köpa? Om jag köper PatternMaster Boutique v.3 - Women's Wardrobe, kan jag ändå ange sk "onormala" mått som kvinnor inte brukar ha? Jag har en vlädigt tunn överkropp t ex.

Med vänlig hälsning
Esmeralda12345

Alvan 2006-03-29 13:35

Att det är olika är väl dels för att det är olika typer av konstruktion för dam, barn och herr. De hade ju kunnat slå ihop det till ett program och det skulle bli dyrare. På det här sättet så kan alla välja samt att de troligen tjänar mer på det i längden.

Jag har Curves och Boutiqe och använder båda beroende på vilket typ av plagg jag vill göra. Progrtamen ska ju klara av alla möjliga olika kroppsformer. Men i vissa situationer så kan det bli tokigt jag får t ex skriva in 2 cm längre måt på ett ställe för att mönsterdelarna inte ska bli konstiga. Det är ju egentligen inte så konstigt vissa måt måste ju stämma med andra för att gå ihop.

Om du är osäker på vad du ska välja så skriv ett e-brev till Karen Campbell så hjälper hon gärna till.

Esmeralda12345 2006-03-29 14:11

Tack det ska jag göra!

Esmeralda12345 2006-04-02 22:32

Svar från Karen
 
Nu har jag fått svar från Karen! Hon tycker att jag ska börja med "boutique" och säger att programmet kommer att rita med de måtten jag skriver in, oavsett om de är "normala" eller ej! Jag glömde dock fråga henne om det följer med någon manual till programmet om man köper det? Och kan man få någon rabatt? Alvan, vet du svaren på dessa frågor? Jag vill inte störa Karen igen.

Mvh
Esmeralda12345

Alvan 2006-04-03 07:59

Rabatt vet jag inte men en manual kommer med.

Jag håller inte riktigt med Karen om att alla mått kan ritas in. Om man ska vara extrem så går det t ex inte skriva in mått i barnstorlek för det ser hel skumt ut. Jag vet inte var den nedre eller övre gränsen går men hur smått som helst går inte att göra. Jag tror dock att de flesta vuxna kan rita mönster i programet, det ska nog vara något aldeles extremt om det inte gick.

Programet säger också ifrån om det blir konstiga mått, en del kan man ignorera men andra måste man justera för att mönstren ska bli bra. Om man får problem och svårt att lista ut vilka mått som ska ändras för att få det bra så kan man alltid få hjälp av Karen.

Jag är själv väldigt nöjd med programet och tycker jag fått mina mönster bra.


Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 21:33.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.