Hjälp med "vågor"!
vill sy vågor som dessa:
http://www.saturnreturn.nu/shop.v2/grej.asp?ID=3558 har testat att sträcka ut tyget så mkt jag bara kan o testat alla sorts inställningar, men inget tycks funka! är det kanske en rullfåll som klarar av dessa snygga kanter? HILP! |
Har fått för mig att man måste ha en overlockmaskin för att sy sådana kanter. Men kan ha fel. Tycker att sådana sömmar kan vara så söta :) Vore juste om man kunde sy sådana på "vanlig" maskin.
|
Hej
Med overlook inställd på rullfåll, blir det den avslutningen. |
ah, får testa det då, är lite rädd för att ta bort en tråd på min lilla overlock, men jag ska vara modig! tack!
|
Det är ju "bara" en av nåltrådarna, och den är ju enkel att trä
Aina |
Säger som föregående talare; rullfåll på overlocken och om du har differentialmatning, lek lite med den. Med differentialmatningen rät tinställd så behöver du inte själv sträcka på tyget, matningen sköter det själv. :)
|
För att få sådana vågor skall du rullfålla som tidigare skrivits. Du måste också ha ett material som töjer sig.
När du syr töjer du ut tygkanten så mycket som möjligt. Inte särskilt svar, det blir jättefint. /Bibbi |
Citat:
Tex på den här kjolen har jag använt denna teknik : Kjol med volang // Linda |
Går som sagt både på vanlig och overlocken. Gör precis som linda säger. Men det kan vara bra att veta att vissa tyget rullar sig lite i kanten och då kan man sy sicksaken över denna lilla rullning. Se bara till att det inte rullarsig för mycket. Som sagt man får testa lite för att få in snitsen.
|
Tack för tipsen om att sy vågig kant på vanlig maskin. Det måste jag experimentera lite med :D
|
Den bilden på grön/svart kjol du ville likna tror jag är trikå och sytt på overlock.
Men eftersom det kommit fler tips vill jag läga till ett som gäller vävt tyg: testa att sträcka ut en kant som är på helsnedd så mycket det går och sy i kanten, med overlock eller sicksack. Det gäller att leka lite och pröva sig fram! (En annan kul kant som är vågig, men inte alls vad du frågade efter, är att ha en tillklippt remsa på helsnedd i vävt tyg, t ex foder eller taft, och dra kraftigt längs den med eggen av en pennkniv. Man håller kniven i handen med eggen uppåt och drar remsan med andra handen. Det blir en jättefin lite fransig och vågig dekorremsa på några sekunder.Sy fast den i mitten längs t ex en kavajkant.) |
Jag har en precis sån där kjol (fast min är rosa och svart) så jag vet att det är en tre-trådig rullfåll på den, jag vet också att tyget är väldigt töjbart i precis alla riktningar. Att tyget är just töjbart i alla riktningar är ju en förutsättning för att vågorna ska bli lika hela vägen när sömmen svänger sådär.
|
Lynx, du har det!
Tyget är naturligtvis det viktigaste. Jag vill bara lägga till en idé till när vi pratar vågor: Man kan lägga med en mycket tunn fiskelina innanför stygnen när man syr runt en kant man vill ha vågig oberoende av trikå eller tyg. Då kan man få jättestora bredare vågor. Tänk på konståkningsdräkter i lycra eller karneval i organza. Jättemodernt på 1970-talet. Varning för sjösjuka bara ;-))) |
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 07:37. |
Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.