Sysidans forum

Sysidans forum (http://www.sysidan.se/forum/index.php)
-   Broderimaskiner (http://www.sysidan.se/forum/forumdisplay.php?f=39)
-   -   Ibland ställer maskinerna till med dumheter! (http://www.sysidan.se/forum/showthread.php?t=29711)

ichigo 2014-09-07 00:43

Ibland ställer maskinerna till med dumheter!
 
Här är en rolig sida med bilder och citat från folk som har problem med sina maskiner. ;)
http://www.urbanthreads.com/blog/?p=8986

dock engelska!

Jag skulle vilja lägga till min:

Min Brother gillar att gnälla att tråden har brustit när den INTE har gjort det. Ibland får den för sig att göra så. (antar att tråden råkar löpa strax utanför sensorn)

Annars har den gjort nästan allt som står på sidan! Kanske med undantag för oväntad ompositionering, det har inte hänt mig. (å andra sidan händer det förtås ibland att man har för dåligt med stabilisering eller att det juckat upp sig och stygnen hamnar lite fel till på slutet. Men inte det där med att hela motivet plötsligt börjar brodera typ 5 cm utanför platsen.

Nima 2014-09-14 15:18

Jodå, jag får både "övertråden har gått av" och "undertråden har gått av" utan att det är något problem alls. De verkar lite lynniga ibland maskinerna. :D


Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 01:35.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.