Sysidans forum

Sysidans forum (http://www.sysidan.se/forum/index.php)
-   Stickning/Virkning/ Andra garntekniker (http://www.sysidan.se/forum/forumdisplay.php?f=7)
-   -   Virka fotografi (http://www.sysidan.se/forum/showthread.php?t=28755)

quinoafrö 2013-10-18 03:27

Virka fotografi
 
Hej!

Är det någon här som vet hur man går till väga om man vill virka utifrån ett fotografi? T.ex om jag vill virka ett självporträtt och utgår från ett fotografi på ett ansikte, hur gör jag då?
Jag tänker att jag kan skissa på ett rutigt papper, men då måste det ju vara starka grå/svart/vita drag på fotot. Tänk den kända che guevara-bilden, den är ju i väldigt starka svarta drag till en röd bakgrund. Hur gör jag utifrån ett fotografi som jag har hemma? Måste jag göra den i gråskalor först eller finns det enklare och smartare sätt att skissa ner ett ansikte på? Hur ska jag tänka?

Cessi 2013-10-18 17:15

Som jag förstår ditt resonemang efter frågan så tänker du använda garn i olika färg för att virka maska för maska i olika färger.

Det jag kommer att tänka på är att det finns nåt program, har jag för mig, som översätter foton till pärlplattsbeskrivning. (Eller om det är ett företag som tillhandahåller platta och pärlor och beskrivning. Jag har bara hört talas om det.)

Antagligen kan man leka med bilden innan man skaffar ett mönster. Nåt program där man kan ändra kontrasterna.

Nej, jag har inget svar, men kanske du fick ledtrådar för att söka vidare.

marie.s.g 2013-10-18 18:18

1 bifogad(e) fil(er)
Du kan ta en fotoeditor och behandla din bild. Sedan blir det nog bäst om du lägger ett papper över och ritar av de delar du tycker att du vill ha med i din bild. Här kan du se en bild som jag behandlat med posteriseringsverktyget och sedan laborerat med färg, ljushet, kontrast mm. Det här kan man göra med Photoshop om man har den eller Gimp som är gratis och som finns till Windows. Problemet är väl att det inte är uppenbart hur man gör. Det kan nog vara bra om du kan få hjälp av någon. Plastpärleprogrammet är bra men det är väl inte freeware vad jag vet men det finns nog liknande som man kan använda.
Ett alternativ är väl annars att be någon göra en bild med ett stygnsättningsprogram för brodermaskiner. Det kan ge ett underlag att utveckla vidare. Eller - ta ditt foto, kopiera i en fotokopieringsapparat till gråskala, lägg ett papper över och rita din bild. Tar säkert några gånger innan du blir nöjd men du kanske kommer fortast fram. :)


Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 03:09.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.