Sysidans forum

Sysidans forum (http://www.sysidan.se/forum/index.php)
-   Stickning/Virkning/ Andra garntekniker (http://www.sysidan.se/forum/forumdisplay.php?f=7)
-   -   Söker mönster toppluva/rånarluva/huva stickning (http://www.sysidan.se/forum/showthread.php?t=27707)

Lotta_L 2012-12-31 18:35

Söker mönster toppluva/rånarluva/huva stickning
 
Jag vill så gärna få hjälp med mönster - helst gratis men i värsta fall köpe. Gäller en balaclava, rånarluva eller tänk toppluva mer kanske. Jag har sett en amerikansk sida där de hade en sådan här i gulorangemelerat garn, men den hittar jag inte tillbaka till.

Den är alltså som fyrkantig med lite krage. På denna tröjan ser det bruna ut precis som jag vill: http://2.bp.blogspot.com/-rtROJIJZTR...600/anorak.png

Förstår att beskrivningen är luddig, men kan någon hjälpa mig?

Bir 2013-01-01 13:55

1 bifogad(e) fil(er)
Hej vet inte om du är medlem på Ravelry, annars fungerar inte länken. Tror att det är denna mössa du menar jag stickade en hel flock för ett par år sedan finns bild på min sida. De kallas för Pixieluvor. De sitter jättebra på barnet och är lätta att göra i olika garner och storlekar. Jag hittade mönstret på norska på Ravelry, men det var inte svårt att följa.

http://www.ravelry.com/patterns/library/collared-pixie

Lotta_L 2013-01-03 08:26

Oh, tack! Inte medlem, men jag kan väl bli. Nu hoppas jag på lite stickning!

MajaL 2013-02-11 13:19

Här finns också en

http://garnstudio.com/lang/se/visopp..._id=38&lang=se


Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 05:23.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.