Sysidans forum

Sysidans forum (http://www.sysidan.se/forum/index.php)
-   Stickning/Virkning/ Andra garntekniker (http://www.sysidan.se/forum/forumdisplay.php?f=7)
-   -   Minskning efter hälen (http://www.sysidan.se/forum/showthread.php?t=27420)

systeravig 2012-10-27 16:51

Minskning efter hälen
 
Har kommit igång med att sticka sockor. Efter ett par stycken kan jag konstatera att det inte är själva den klassiska hälen jag har problem med. utan det som kommer sen. Hur minskar man egentligen efter hälen på ett bra sätt? Det vill gärna antingen bubbla sig eller bli för snabbt minskat. Hur många maskor bör jag minska, hur frekvent och på vilka av stickorna?

melvinara 2012-10-27 18:04

Titta på instruktionsvideorna som finns längst ned på bifogad webbsida, de kanske kan hjälpa dig lite!
Lycka till! :)

http://www.garnstudio.com/lang/se/vi...ercategoryid=4

Dahlia 2012-10-27 21:08

På sticka 1, stickar Du tills Du har 3 maskor kvar, gör en hoptagning.
På sticka 4, stickar Du 1 maska sedan gör Du en hoptagning, gör detta vartannat varv tills Du har rätt antal maskor på de två stickorna.

De här hoptagningarna ska Du göra där Du tagit upp maskor utefter hälkappan. Det är på de stickorna Du har "för mycket maskor"


Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 16:26.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.