Sysidans forum

Sysidans forum (http://www.sysidan.se/forum/index.php)
-   Allmänt forum (http://www.sysidan.se/forum/forumdisplay.php?f=2)
-   -   Slipstips? (http://www.sysidan.se/forum/showthread.php?t=27344)

chan 2012-10-08 11:41

Slipstips?
 
Hej!

Maken rensade ut lite slipsar ur garderoben, en del av dem riktigt vackra och då vaknade den lilla ekorren i mej - det är väl synd att slänga så fina tyger.... Men vad syr man av gamla slipsar? Tacksam för alla tips!!

Syhälsningar, Christina

Dahlia 2012-10-08 12:48

Jag har för mig att den frågan har vairt uppe förut, vad man kan göra av slipsar.

Sök i Forumet så hittar Du säkert det.

dreamcatcher 2012-10-08 13:26

Du kan sy en kjol med lagda veck mot varandra igensydda halvvägs ner på kjolen och innanför har du slipstyget... så kikar det blanka och färgglada fram när du rör dig.:)

marie.s.g 2012-10-08 21:09

Ja kjolar har man sett exempel på men har aldrig sett dem i verkligheten.
Såg bilder på hur man sytt ihop tyg och gjort en väst också.
Jag kan tänka mig att man syr ihop dem och använder det som en väska/påse för slipstyget är koniskt i formen. Sprättar man upp slipsen och breder ut den blir den ganska vid och det behövs nog inte så många slipsar då heller. Undersidan kan man göra i något mer ändamålsenligt tyg? Man kan kanske nöja sig med bara en slipssida och ha något som är lite "lugnare" på den andra sidan? Beror så mycket på vilka slipsar som finns till hands. Alla är nog inte enfärgade med små vita prickar :)

strumpan 2012-10-09 07:46

gamla slipsar
 
Jag fick nâgra bitar av gamla slipsar. Sydde lyxiga underkläder till Barbie. Slipsarna var ett arv. En faster till min man gjorde jättesnygga lapptäcksbonader av slipsar och andra enfärgade sidentyger och en och anna lamébit. Hon sydde hexagonmönster för hand. Har ocksâ gjort det ganska trevligt. Man kan ha det med sig i handväskan och sy nár man sitter pâ bussen eller i väntrummet till läkaren eller tandläkaren

cattarodde 2012-10-11 12:22

Slipsar
 
Gå in och titta på Helenas tyger husqvarna:-) Husqvarnatyger.se
Hon hade en bild i sin blogg (tror jag det var), hon hade sytt ett muggunderlägg, kanske inte av slipsar, men nåt liknande:-) rätt tufft faktiskt.

ulindh 2012-10-11 13:32

Jag gjorde en kudde av de smala delarna på slipsarna och en nåldyna av den breda nederdelen.

Här är kudden: http://www.sysidan.se/albums/viewpic...D=52396&set=lp

och här nåldynan: http://www.sysidan.se/albums/viewpic...D=48047&set=lp

Försökte mig på ett förkläde också men det blev aldrig riktigt klart. :-)

Millej 2012-10-11 15:28

Såg häromdagen en bild på en dörrkrans som var klädd med slipsar. Med den breda spetsiga delen riktad utåt. Såg riktigt läckert ut.

chan 2012-10-12 11:16

Tack snälla för alla tips! Ska ta mej en funderare och vrida och vända lite på slipsarna, så kan det säkert bli något vackert!

Syhälsningar, Christina

kosmos6 2012-10-13 11:41

Slips
 
Hej jag har bilder på typ afton klänning och väskor som de hade gjort i Kungsbacka av gamla slipsars om du skickar mej ett mail så kan jag skicka bilden till dej. Kosmos


Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 21:43.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.