Fålla rundad urringning på kläder?
Jag har tänkt mig att sy ett par tröjor med rundad urringning vid halsen.
Jag har stött på problem med att få kanten kring urringningen snygg, jag har svårt att vika ner den fint och sy med jämt avstånd från kanten. Har ni några tips på hur jag ska göra för att få kanten snygg även när den är rundad? |
Jag limmar fållen med limstift innan jag syr den. På så sätt slipper jag nålarna och fållen sitter där jag limmat den och glider inte när jag tar bort nålarna.. Limmet försvinner sedan i tvätt.
|
Är det speciellt lim för tyg då Birgit eller?
Såg på youtube att det finns spraylim som dunstar av sig självt efter ett par timmar men det är nog inte så praktiskt just i denna fråga :) |
Prym lim är väl bäst, men det är odrygt och dyrt. Jag hittade ett på Åhlens som inte var dumt heller och mycket billigare, på det stod det att det var för tyg också.
Spraylim bra också, men det fungerar bäst när man ska sätta ihop större stycken eller tygbitar. Till sömmar föredrar jag limstift. |
Gör en infodring.
|
Infodring
Håller med tidigare talare. Så länge det inte är trikå är ju infodring snyggast och ger bästa resultat.
|
Citat:
Ibland passar det ju inte med infodring tyvärr. |
Det finns ett speciellt formbart band av vliseline (kommer inte på vad det heter just nu). Det har en tråd i mitten, så det är lätt att få det snyggt.
|
Tack så mycket för er hjälp!
Jag ska prova att limma, det låter som en bra idé. |
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 01:06. |
Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.