Hur syr jag tummhål i en mudd?
Hej, första inlägget här. Jag vete tusan vad jag ska googla på så jag undrar hur jag gör för att sy tumhål i mudden på den här underställströjan. Mudden och ärmen är lång så det skulle vara perfekt när jag är ute och fotar i naturen.
Jag har ärvt en bra Pfaff maskin från mitten av 80-talet så den har säkert vad jag behöver. Är det så enkelt som att bara göra ett snitt och köra väldigt tät sicksack eller bör man göra någon typ av kantband så det inte "går upp" völdigt fort osv? Jag är novis så tacksam för tips. http://www.woolpower.se/_images/prod...K_MEN_LPIC.gif |
Har ingen erfarenhet av tummhål men det första som slår mig är ett knapphål. Gör ett långt knapphål och sprätt upp det så är det ju ingen risk att kanterna trasar upp sig.
|
Jag är såpass nybörjare (och man) så jag har bara sytt ihop enklare saker med raksöm och sicksack tidigare. Finns det någon film eller tips hur man syr knapphål? Det låter som rätt tänkt, det är bara ett långt knapphål i princip.
Citat:
|
Hittade denna länken, den visar olika knapphål, beroende på maskin
http://sew4home.com/tips-resources/s...e-a-buttonhole Jag hade nog också sytt knapphål för tummhålet. Man syr alltsp knapphålet först innan man sprättar upp i mitten. Man kan sy sådant för hand också http://knapp-carlsson.se/Sy-ett-knapphaal.html Det bästa är ju om du har instruktionsboken till din symaskin, som beskriver hur man gör ett knapphål. Prova ett par gånger innan du gör det på plagget. också att tänka på, i alla fall på den maskinen jag sytt knapphål på, syr den baklänges o inte framåt när den syr knapphål. |
Tackar för tipsen, ska leta fram manualen och kolla!
|
I de tröjor jag har som är så är sömmemn sydd "inuti" mudden. Tror det blir skönare att inte ha sömmen runt tummen. Jag har också funderat lite på hur man skulle göra.
Om hålet ska vara där sömmen man syr ihop mudden med, då tror jag man måste börja med att sy ihop mudden (för att få cirkel) mellan tumhålen. Och sen sy halva tumhålet från ena sidan, och andra halvan från andra sidan. Och sen för att få mudden cirkulär mellan tumhål och ärm. Går det att förstå hur jag menar?? Svårt att beskriva... Så att mudden blir som nedan(de lodräta strecken är sömmen för att få mudden cirkulär), men att parenteserna alltså blir sydda mot varandra, så att sömmen där hamnar inuti mudden. | | | ( ) | | <--här viks mudden | ( ) | | | Sen så har jag på en del sett att man sytt ett kantband och att sömmen mellan mudd och ärm är nära tumhålet, och att kantbandet går runt hålet och ligger omlott där det sys mot ärmen, då skyddas tummen också från skav av sömmen. Så att mudden ser ungefär som här nedanför. ____ _ ( ) _X__ Får inte till det riktigt, alla mellanslag längst till vänster försvinner när jag sparar inlägget. Men tänk nåt extra mellanslag så att krumelurerna här ovanför hamnar rakt ovanför varandra. |
Tack för tipset, ska ta tag i detta snart. Det lockar lite att ta den enkla vägen och sy ett knapphål så jag bara behöver sy och skära hål... Gör inte jättemycket om det blir *lite* oskönare.
|
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 17:44. |
Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.