Undertråds- resp övertrådsspänning
Jag har en Designer 1 som bygger skatbo under broderiet med övertråden!
Någon som vet vad över och undertrådsspänningen ska stå på. Kanske en skitdum fråga... Vänligen...Lee |
Ingen aning om trådspänning på 1:an. På min Quilt designer 2 får jag sänka rejält, ner mot 2,4. Prova att lägg en bobbin washer i spolkorgen.
http://www.freemotionslider.com/scri...=QuiltingTools |
Låter som maskinen är felträdd. Trä om både över och undertråd. Städa maskinen och byt nål.
Även om man tror att man trätt rätt kan tråden hoppa fel. Trådrester och damm kan ställa till det. Är nålen trasig eller felaktig. Det är inte alltid man ser det. Gör alltid detta innan du börjar att ändra inställningar. Ofta löser sig problemen med detta. Syr man väldig täta broderier med flera lager och många trådbyten, kan det trassla och baksidan ser ut som en ryamatta. Ta i så fall bort ramen och klipp bort alla lösa trådar. Sedan brukar det gå att fortsätta. |
Jag brukar dra med tandtråd i samma trädning som tråden går, ibland kommer det något "extra" med. Man också göra en knut på vanlig tråd och dra igenom.
|
Citat:
Men jag vet att trä maskinen rätt...är A och O... Jag trodde att jag hade gjort det första tiden...inget hände...och allt gick bra. Men efter ett antal broderier så blev det skat bon hela tiden.. Jag blev med randiga kattungar...;-))) Så jag fick även hjälp med detta på Sy-Sidan...Ringde proffsen ;-)) Så innan du ställer om maskinen...Gör dessa turer först! Det är mitt tips !!! LYCKA TILL !!! |
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 23:40. |
Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.