Billiga tyger
Hej! Nu har jag tänkt börja sy igen, var ett tag sedan nu. =)
Men jag är en fattig student så jag kan inte köpa jättedyra, fina tyger. Därför undrar jag om ni har tips på lite billigare, men bra tygaffärer? Jag bor i västragötaland och kan ta mig till alla tygaffärer här. Det behöver dock inte vara en butik, en hemsida som man kan beställa på går också bra (om frakten inte är alltför dyr) Ha det bra! Kram |
Kolla på loppis, där kan man hitta billiga tyger. Kolla även bland gardiner och hemtextil. Kanske du hittar fula kläder i fina tyger som du kan sy om. Du får massor för pengarna.
|
Hej!
Kolla loppisar efter gardiner, då får du mycket tyg för en billig slant. Lycka till
|
Hejsan, www.tyg.se kan ha en del bra priser :)
|
Stoff och Stil har öppnat i Göteborg. De har en del tyger som är billigare och just nu har de rea. Inte för att där är jättemycket billigt, men lite iaf.
|
Som tidigare svarat så loppis men även IKEA :)
|
Tack så jätte mycket för alla bra tips! :)
Jag ska till IKEA nästa vecka och kika vad dom har och jag har kollat lite på tyg.se och det verkar bra =D Jag får försöka ta mig till lite loppisar såfort jag får tid för det ^^ |
Jag har köpt fina bomullstyger på Rusta. 2,5 m för 99 kr. Det har blivit blusar och tunikor. Mycket prisvärt tycker jag.;)
|
Skroten och de andra butikerna i Kinna är bra.
|
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 02:57. |
Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.