Kan man sy med dubbel övertråd?
Fick en idé igår, men jag vågar inte pröva ifall det skulle gå åt skogen med maskinen.
Kan man trä symaskinen med dubbel övertråd fast man syr med singelnål? Tänkte att det skulle bli en mer synlig söm som dekoration då. Är det helt galet? :) |
Sy hellre en förstärkt raksöm.
Eller sy sömmen två gånger. Du kan även sy med en grövre tråd som övertråd. Det är inte så säkert att maskinen matar fram lika mycket tråd från varje rulle samtidigt |
Jag tror faktiskt att det går om du använder undertråd, som är väldigt tunn. Den är typ 120 och som sagt riktigt tunn. Sån tror jag du skulle kunna ha dubbel, fast det kanske inte finns så många färger.
|
Röstar för Ainas förslag!
|
Kolla den här videon på Youtube
http://www.youtube.com/watch?v=hiPnK...eature=related Får du inte upp den så sök på Designing by Thread with Terry White - Cherry Rug Part 1 Hon syr med två trådar i en 100-nål. Hon har overlocktråd i spolen. |
Jag har flera gånger sytt med dubbel tråd och det har gått bra. I första hand gör jag så på jeans där sömmarna ska synas ordentligt och även vid uppläggning av byxbenen.
|
Den tekniken funkar om du vill ha öglor men inte vid en slät söm.
|
Du får pröva dig fram på skräptyg i samma tjocklek som du sen ska sy på. Det gör jag alltid innan jag sätter det fina tyget i maskinen. Jag har aldrig fått öglor när jag syr med dubbel tråd, kanske vissa symaskiner inte tycker om det men mina maskiner Husqvarna D1 och Janome DC 3050 har aldrig protesterat. Kanske att jag alltid har ett trådställ där trådarna löper högt över symaskinen gör att det fungerar, det blir jämnare matning då tycker jag.
|
På en av mina online sylektioner rekommenderar dem topstitchnål som har ett större öga
|
Funkar fint att göra så. Har gjort det i många år. Men som de andra sa prova på en restbit(helst samma som du ska sy i), du kanske måste ändra trådspänningen lite.
|
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 18:03. |
Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.