Sysidans forum

Sysidans forum (http://www.sysidan.se/forum/index.php)
-   Mönster och mönsterkonstruktion (http://www.sysidan.se/forum/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Kläder för modell större (http://www.sysidan.se/forum/showthread.php?t=24914)

stakamt 2011-07-19 16:44

Kläder för modell större
 
Jag har den senaste tiden blivit mer och mer sugen på att sy lite kläder (eller försöka i alla fall) :p

Helst av allt skulle jag vilja sy någonting som jag själv kan ha på mig eftersom jag har lite problem att hitta sådant jag gillar i affärerna... Mitt problem ligger i att jag är av modellen STÖRRE. Detta gör att jag tycker det är svårt med mönster och så.

Har någon något tips på hur jag ska gå tillväga?

Det var ett tag sedan jag sydde kläder med, tips för att friska upp minnet? :rolleyes:

troback 2011-07-19 16:54

Allt om Sömnad och Burda månadsmagasin har varje månad några mönster för modell större.Där är det ju beskrivningar på hur man går tillväga och bilder på hur plaggen ser ut.

ninnami 2011-07-19 17:21

Du har också Burda plus som jag tror kommer ut 2ggr per år. Klicka på länken så kan du se modellerna från senaste nummret, om den fortfarande finns att köpa ute i affärerna vet jag inte eftersom det är ett tag sedan det kom ut.
http://burdamode.se/Burda-Plus.6042.aspx

stakamt 2011-07-19 17:25

Kanon :) Ska kolla upp dem!

Hur går man lättast tillväga för att forma mönstret så det passar min kroppsform? Det kan ju vara så att det behövs vissa modifikationer ibland :rolleyes:

Vet ni om det finns något datorprogram där ute någonstans för mönsterkonstruktion?

bila 2011-07-19 17:40

Det finns mönster på CD skivor, dom flesta av modellerna klarar av en omkrets upp till 150 cm. Jag har sytt mycket från dom skivorna och tycker mönsterna är jättebra eftersom dom utgår från mina egna mått. Jag skriver ut på min vanliga skrivare med vanligt papper och sedan tejpar jag ihop delarna. Jag brukar kunna sy utan att behöva ändra något.

Skivorna heter Pernal Patter Perfekt Passform och du hittar dom på www.pppp.dk.
Du hittar dom också på http://www.sewingpatterns.com/ där på Pattern on CD. Köper du från USA måste du ange dina mått i inch.
Dom är prisvärda då varje cd innehåller 15-30 olika mönster. Och du kan använda dom hur många gånger som helst i olika storlekar.

syfantasten 2011-07-20 06:43

Jag rekommenderar Burda och i ditt fall deras plustidning eftersom den är lite best off numera och har man köpt vanliga burda året innan så är det inget nytt.
Man kan behöva göra en del ändringar och ett tips är att använda sig av google för det finns en mängd matreal ute på nätet. Jag vet inte om det funkar att googla på svenska men FBA, full bust adjustment ger en mängd träffar.
Jag tror man blir mer medveten om sin kropps egenheter när man syr.

stakamt 2011-07-20 06:49

Okej, tack så mycket för hjälpen :) Får se om jag kan våga mig på att experimentera lite här frampå nu! Skulle vara kul att slippa ta på sig någonting som får en att se ut som ett cirkustält eller en fyrkant (vilket jag tycker är fallet när det kommer till många av dagens kläder för plus-size tjejer)

En fråga till:

Finns det några böcker ni skulle tipsa om inom ämnet klädsömnad? :)

lindemann 2011-07-20 15:45

Denna boken gillar jag....
"Mönsterkonstruktion för damkläder" Öberg/Ersman
Finns säkert flera andra
Mvh Pia

Lisbethw 2011-07-20 21:12

Stoff & stil har en hel del mönster...
kolla även Ottobre tidningen

syfantasten 2011-07-21 07:37

Det finns en bok som heter "Fit for real people" som är lite som en bibel och tack vare bokus och adlibris är engelskspråkiga böcker bara ett musklick bort.

Nån basic sybok har jag inte men tycker att Burdas beskrivningar som finns med mönstrena man köper styckvis är väldigt bra.
Jag har lärt mig mycket genom att läsa Threads där man kan hitta sytekniker från konfektionsindustrin som dels underlättar men samtidigt ger ett bra resultat. Taunton som ger ut Threads har också ett bokförlag som ger ut bla sömnadsböcker där flera hittat till min bokhylla, dessa är mer specifierade.
Jag gick tidigare i år med i Powersewing, det är videolektioner man tittar på på nätet, kommer en ny varannan vecka. Sandra Betzina som leder programmen tillsammans med Ron Collins har också gett ut en mängd böcker och har en mönsterserie hos Vogue.

bila 2011-07-21 08:46

Lite boktips:
1. Sy enkelt och rätt av Katarina Nordegren, medorgarskolan. Tydliga bilder och klara intruktioner. Tar upp de vanligaste monenten i klädsömnad. 70 sidor.
2. Sy kläder av Linda Gibson 320 sidor. Tar upp mer än förra boken.
3. Vogue Sewing 460 sidor. Klädsömmnadsbibel nummer ett riktigt stort uppslagsverk när det gäller klädsömnad, passar både nybörjaren och proffset. (på englska)

Jag rekommenderar att du köper en i nybörjar bok i klädsömnad på svenska och Vogue Sewing. Då kommer du långt.

Att rita egna mönster är inget jag kan rekommendera nybörjaren. Börja med enkla modeller utan en massa deltaljer. Lägg till sedan en detalj i taget. Kolla in mönster som är märkta lätta. Att börja på det som för svårt, dödar lätt lusten. Ett enkelt mönster med ett mönstrat tyg kan bli riktigt snyggt.
Börjar med billiga tyger och tillåt dig att misslyckas, det är så man lär sig. Lycka till.

ichigo 2011-07-21 15:27

Ottobre Dam har alltid stor storleksomfång i alla nummer.


Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 00:02.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.