Sysidans forum

Sysidans forum (http://www.sysidan.se/forum/index.php)
-   Mönster och mönsterkonstruktion (http://www.sysidan.se/forum/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Allmänna sömnadsbeskrivningar på nätet? (http://www.sysidan.se/forum/showthread.php?t=24546)

Fluur 2011-05-25 12:58

Allmänna sömnadsbeskrivningar på nätet?
 
Jag är på jakt efter sömnadsbeskrivningar på nätet. Mönster har jag, och ändrar lite på egen hand. Det jag vill komma åt är en punktlista på i vilken ordning man sedan tar sömnaden på kavajer, byxor mm. Exempelvis:
1. Börja med att sy ihop axelsömmarna.
2. Nåla sedan fast ärmarna mot ärmöppningen.
14. Glöm inte att sy fast kragen räta mot räta INNAN du...
Det förvånar mig faktiskt att jag inte har lyckats hitta något sådant. Är jag verkligen så dålig på att googla, eller finns det helt enkelt ingen sådan info utlagd? Jag hoppas på kunnig hjälp i detta fantastiska forum.

Dahlia 2011-05-25 14:40

Det finns arbetsbeskrivningar i alla mönster man köper, där visar de i både ord och bild sy-ordningen.

Du kan även gå in på Huskvarnas hemsida, klicka Dig vidare till "Syrummet" där finns många bra beskrivningar på hur man gör.

Fluur 2011-05-25 15:08

Tack. Syrummet verkar vara något för mig. Jag vet att beskrivningar följer med alla mönster, men jag hade tänkt slippa köpa ett sådant i och med att jag redan har mönsterdelarna klara.

Lillith 2011-05-26 11:49

Problemet är väl att alla mönster inte nödvändigtvis är konstruerade för att sys på samma sätt.
Ibland kan designen på ett plagg avgöra i vilken ordning sömmarna ska sys.

Mönstret du har, varifrån kom det? Har du konstruerat det själv så borde du ju redan veta hur det ska sys, det behöver man ju veta för att kunna konstruera alla detaljer rätt. Är det köpta mönster? Även om du inte har kvar beskrivningen kanske du kan hitta något liknande. Är det enkla grundmönster utan detaljer?

Fluur 2011-05-26 12:10

Jag har ritat det med hjälp av en bok som behandlar mönsterkonstruktion för herrkläder. Den tar bara upp hur man modifierar mönster utifrån ett givet grundmönster, och sedan förutsätts man själv vara tillräckligt händig för att få ihop delarna till ett snyggt slutresultat. Väldigt basic egentligen, så jag kanske drabbades av lite hybris - särskilt med tanke på att jag bara ska sy utklädningskläder, och alltså inte tänkte att jag skulle behöva vara överdrivet perfektionistisk.

melvinara 2011-09-06 06:32

Lite sent kanske...
 
Men hittade denna sida (engelsk):
http://www.leenas.com/English/sew_lady.html
:)


Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 09:34.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.