Textilfärg - måla rutor
jag vill måla vita rutor på mina svarta jeans. Men på dom flestatextilfärger jag har sett så står det att dom är för ljusa tyger.. Men kan man dutta en sånt vit textilfärg påsvarta jeans eller blir det inte bra?
|
Om det står att det ska användas på ljusa tyger så brukar det inte bli bra. Det finns flera olika märken som är jättebra att använda istället. På Panduro finns tex Setacolor och Palett.
|
jo,fast har i stan har jag bara hittat för ljusa färger=/ och jag kan inte beställa från panduro än..
|
Välsorterade färghandlar brukar vit textilfärg för mörkt tyg. Jag vet en tjej som målade på mörkt tyg med färg för ljust tyg och det syntes inte alls så håll dig till färg för mörkt tyg.
|
okej..en anna kille säger att det går jätte bra med vit färg på svart=/ Men jag får väl prova på insidan av byxan forst;P
Annars får jag ge mig ut o kolla på färgaffären=) |
Hummm trist :(. Då har jag inga andra råd.
|
Jag har använt Palett textilfärg från Panduro på ett mörkt tyg och målat två gånger för att det ska täcka ordentligt.
|
Jo alla har rekomenderat sån tygfärg men jag kan inte beställa från panduro och har inte sett sån någon annan stans=/
|
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 18:11. |
Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.