Sysidans forum

Sysidans forum (http://www.sysidan.se/forum/index.php)
-   Maskinbroderi (http://www.sysidan.se/forum/forumdisplay.php?f=3)
-   -   Hallå ägare till innovis 1200! (http://www.sysidan.se/forum/showthread.php?t=23529)

ichigo 2011-01-25 19:42

Hallå ägare till innovis 1200!
 
1 bifogad(e) fil(er)
Hej!

Jag har Brother innovis 1200 som jag broderar med. Syr aldrig efter att jag kom överens om att aldrig sy på elektronisk maskin. ;)

Ja, jag har en liten fråga om maskinen.. När man trär tråden och kommer till punkt 4 så finns det en liten plastpinne på insidan. Tråden tenderar att fastna där och orsaka bekymmer. Jag såg att det blivit spår på "pinnen".

Ser det så ut hos er också?

Jag funderar på att ta bort pinnen helt och hållet för den orsakar bara till besvär för mig. Men man kanske måste ha den ändå?

Kolla på bilden!

ichigo 2011-01-25 19:43

Jag klämde upp mittdelen för att fotografera, den skall inte ha så stor spinga som här alltså. :)

Det jag undrar över är alltså lilla plastpluppen.

stenbeckan 2011-01-25 21:43

Hej. Jag har "lillebror" Pe700. Vad jag förstår så är det samma maskin som din det enda som skiljer är att min bara broderar o jag har ingen sån pigg där... Tror det är en liten pigg som inte slipats bort när dom gjutit plasten.

tk81 2011-01-26 05:53

jag har 1500 och den har inte en sådan plastbit, så den ska nog inte vara där

ichigo 2011-01-26 11:28

Jag kom på att en sorts "stängare" plastdel kanske vilar på denna här. hmm. Den där "stängaren" som visar att man inte ska trä i tråd när pressarfoten är nere.

Men jag kan nog slipa biten lite så att den blir slät igen och inte lika framträdande.

Men det får jag göra en annan dag, är upptagen idag!


Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 17:59.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.