Sy balklänning
Har tänkt sy en balklänning. Är det någon som kan tipsa om bra lättförståliga mönster?
|
Låter spännande =)
Kolla hos Karins Butik, där finns det många roliga och fina mönster! Mönstren är dessutom fraktfria! http://www.karinsbutik.com Lycka Till! |
Fraktfritt eller frakten ingår i priset?
Sewingpatterns.com har massor av mönster och ofta specialpriser, frakten tillkommer då men du får ett större utbud och bättre priser. De "stora" mönsterfirmorna brukar ha detaljerade beskrivningar med bilder, men köper du från USA skall du inte räkna med att få svensk text. |
Citat:
|
Du kan kolla på biblioteket på Burda tidningar. De har bra mönster tycker jag.
Viola |
Nja jag vet inte riktigt om Burda är att rekommderas för nybörjare. Mönstren är en röra på papperet och beskrivningen brukar vara konstiga och krångliga och senast jag jobbat med innehöll det felaktigheter. Jag som är van kunde ju klura ut vad det skulle vara, men för en nybörjare är det inte roligt.
Då är det nog bättre att ha mönster bara för det man ska jobba med samt med beskrivning med illustrationer. |
Kan rekommendera Kwik Sew, mycket rena och enkla mönster men lätta att ändra snitt på.
|
Mönster till balklänning
Jag skulle helt klart sy efter Burda mönster. Tydliga markeringar på mönstern och bra passform. Och framförallt så finns angivna markeringar där de ska vara, vilket inte alltid är fallet i en del andra mönstertidningar.
|
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 12:30. |
Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.