Vill inte halka på virkade tofflor
Hur kan man få virkade innetofflor att inte bli så hala?
Finns det något särskilt garn? Eller kan man göra något annat för att de inte ska bli så hala? |
På Panduro finns det något som heter Touch Textile Volume som ser ut ungefär som det som sitter på halksockar till barn. som man slälv kan måla på med hjälp av en tub.
Lycka till! |
Jag läste på Mönsterarkivet om något som hette Formgummi, ska visst kunna finnas hos garnåterförsäljare.
/Ulrika |
Jag använder jiffygrip när jag gör inneskor. Det är tyg med gumminabbar, som ofta finns på inneskor som man köper. Hittar inte länken just nu, men sök på jiffygrip så hittar du. Är inte särskilt dyrt heller.
|
Jag använder rå handelslatex finns nu att köpa hos stoff och stil.
Den penslas på och får torka gör också sulan mera slitstark. Luktar lite starkt men det försvinner när det har härdat och torkat. |
Jag har köpt Formlatex på Slöjdetaljer, det är bara att pensla på ett tunnt lager, garanterat halkfritt men gör inte som jag gjorde först, jag duttade på klickar som jag trodde skulle bli som på köpta halksockor. Det blev inte så, det var som att gå på kullersten! Men med sulor i så fungerar det jättebra.
|
Jag köpte spillbitar av skinn hos skokmakaren och sydde fast undertill. Det fungerar bra.
|
Jag var på hemslöjdsboden i Degeberga härom veckan och de hade färdiga mockasinsulor som man skulle virka en kant i de färdiga hålen och sen sticka resten, fanns i olika storlekar och märket var en känd strumgarnsfabrikant som jag givetvis glömt namnet på
|
Jag har använt min limpistol, plutta dit lite klister pluttar men man behöver trycka fast de lite så att de kommer in i garnet annars kan de lossna.
|
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 10:42. |
Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.