Allers julmagasin - mönsterstickning
Hej allihop,
Fastnade för de jättesöta vita strumporna i allers julmagasin och vill gärna göra ett försök men beskrivningen är inte direkt självinstruerande... Först resårstickning- helt ok jag fattar! Men sen... fortsätt sedan med mönsterstickning? Slätstickningen vid tårna ska väl inte heller vara några problem men som sagt däremellan... Eller vad har jag missat? |
Hur du mönsterstickar står ovanför där det står BESKRIVNING.
Varv 1: 3 r, 3 a, upprepa Varv 2-3, Stick r på r och a på a sen förskjuter man mönstret med 1 m vart fjärde varv. |
känner mig lätt korkad... skyller på förkylning och feber!
Tack för klargörandet! Ni alla på sy-sidan är bäst. |
Ingen fara. Det är lätt gjort att missa förklaringar, det har jag gjort många gånger!
|
Nu har jag börjat!!
Fast gör en mindre variant till dottern, jag har för stora fötter för att jag ska orka med... |
Jag försökte ett par gånger med dom sockorna i någon storlek (minns inte vilken) men det går verkligen inte, det är nått som inte är som det ska, både mamma och jag försökte, och vi stickar ändå mycket bägge två. Men vi kom fram till att maskantalet i någon storlek inte stämde?
|
Citat:
|
Jag söker egentligen inte efter dessa sockor, utan ett mönster från samma tidning! Jag började sticka den mönsterstickade tröjan för dam/herr som finns långt bak i mönsterbilagan men nu när jag for iväg fick jag enbart med mig stickningen och inte beskrivningen. Så nu sitter jag här med ett halvfärdigt arbete i händerna...är det någon som skulle vilja bidra med denna beskrivning vore jag väldigt tacksam :)
Tack på förhand! |
Citat:
Kanske lika bra, för strumpstickning är inte riktigt min sak :P |
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 08:53. |
Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.