Sysidans forum

Sysidans forum (http://www.sysidan.se/forum/index.php)
-   Overlock / Coverlock (http://www.sysidan.se/forum/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Köpa trådrullar! (http://www.sysidan.se/forum/showthread.php?t=22872)

Anna1234 2010-11-07 13:04

Köpa trådrullar!
 
Nu har min Brother-overlock kommit från England! Så kul! Jag tänkte höra angående var det är bäst att köpa tråd och vilken sorts tråd jag ska ha till min overlock, då jag syr i trikåmaterial.Jag trodde att Stoff o Stil var billigast´, men Bibbis verkar ännu billigare eller? Jag förstod inte riktigt vilken tråd jag skulle välja hos henne.

Tacksam för svar!

gullum 2010-11-07 13:56

Bibbis tråd är överlägsen tycker jag!
Det är ju vanlig sytråd till ett väldigt bra pris så du kan använda den i både overlocken och i vanliga maskinen. Jag brukar köpa stora konor av de färger jag använder ofta och smår rullar av de som jag inte använder så ofta. Det är samma tråd i både konorna och rullarna. På detta sätt får du exakt rätt färg på sömmarna till ett bra pris.

Lycka till med din nya overlock

Sockerbollen 2010-11-07 19:52

Håller med ovanstående talare! Bibbis 5 000 m koner är superbra! Jag är mycket nöjd med dem! I hennes pdf ser du vilka färger som finns i 5 000 m. Snabb leverans och en service som slår det mesta!

Anna1234 2010-11-07 20:31

Tack för era svar. Är det alltså ingen skillnad på vanlig tråd och overlocktråd?

gullum 2010-11-07 22:29

Jo det är skillnad på overlocktråd och vanlig tråd. Overlocktråden brukar vara tunnare.
Men eftersom Bibbis tråd faktiskt är både billigare och starkare än overlocktråd så föredrar jag den.

ullissa 2014-04-10 18:21

var köper man?
 
Hej har med köpt en overlock från England i dag!
var köper man dessa Bibbis trådar billigast??:p

ninnami 2014-04-10 19:37

Den tråd som avses i inläggen ovan är dor tak tråd som Bibbis textil för: http://www.bibbistextil.se/
Jag har stora koner av färger som jag använder mycket, som tex svart och vitt. Övriga färger nöjer jag mig med 1000m rullar, de räcker långt och köper du minst 10 rullar kostar de 10 kr stycket.


Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 05:04.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.