Sysidans forum

Sysidans forum (http://www.sysidan.se/forum/index.php)
-   Quiltning (http://www.sysidan.se/forum/forumdisplay.php?f=4)
-   -   Lapptäckesfrågor (http://www.sysidan.se/forum/showthread.php?t=21785)

Meli76 2010-06-26 11:06

Lapptäckesfrågor
 
Jag ska sy ett lapptäcke som ska användas som överkast till en Hemnes dagbädd. Den är 80 cm bred. Hur stort bör lapptäcket vara? Det måste vikas in runt madrassen och ska inte hänga ner fritt?

Och sen undrar jag hur jag ska kvilta det... ryms det i maskinen sas, när man ska kvilta mittersta biten av täcket?

Vad ska man fodra täcket med?

Jättetacksam för svar! :-)

Rae 2010-06-26 11:30

Hur stort lapptäcket bör vara beror på hur stor sängen är. Man behöver veta båda längd/bred mått plus tjockleken på madrassen och hur mycket du vill kunna stoppa in.

Det går att kvilta hela täcket genom att rulla eller vika den för att få in den i symaskinen. Man kan också bara "knyta" för hand om man tycker det är lättare.

Om du med "foder" menar det som är inuti täcket, igen, det beror på hur tjock/varm du vill att den ska vara. Vill man ha mycket tunt, kan man bara lägga ett lager lakansväv imellan framsidan o baksidan. Annars finns det många olika tjocklekar på "vadd" som man kan använda.

Bästa tipset är nog att låna en bok om lappläcke på biblioteket eller söka på nättet för att hitta ideer.

Lycka till.
Rae :D

SömmarMalin 2010-06-27 22:53

Hej!

Jag har själv bara en bok i ämnet, men har läst åtskilliga (biblioteket). Den bok jag har är av Kaffe Fassett, Läckra Lapptäcken. Tycker själv att hans sista del i boken, med praktiska tips, är mycket bra. Han talar både om tyger, vadd och själva arbetet.

Vad gäller att hitta vadd så finns det en sida på nätet som beskriver ett ganska stort antal olika vaddsorter och till vad för sorts arbeten man använder dem: http://www.syrumq.se/syrumq/vaddsortiment.php
Kan kanske ge dig lite mer "kött på benen". Lycka till!

Nima 2010-07-01 19:31

Jag har hittat en jättebra lapptäcksbok. Jag är nybörjare så jag behöver sådant som inspirerar och sådant som inte har för många "pekpinnar" om hur man ska göra och hur de ska se ut.
Boken heter Lappglädje.


Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 03:42.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.