Sysidans forum

Sysidans forum (http://www.sysidan.se/forum/index.php)
-   Allmänt forum (http://www.sysidan.se/forum/forumdisplay.php?f=2)
-   -   Singla bollar (http://www.sysidan.se/forum/showthread.php?t=21636)

Kaphe 2010-06-06 11:16

Singla bollar
 
Jag fick när jag vara barn fick jag lära mig en gammal teknik att sy bollar. Det tror jag hette singla. Är det någon som känner igen det här?

Sotis 2010-06-06 11:35

Aldrig hört talas om, men blev nyfiken och Googlade. Och nu blev jag jätteintresserad! Verkar jättekul! Första sökresultatet:
http://www.365slojd.se/?p=195

Kaphe 2010-06-06 12:50

Finns det intresse kan jag ge lektioner på min blogg hur man gör. Det är ett gammalt sett och det är en rolig sak att ge och kanske ge bort eller använda som inredning.

MsChilly 2010-06-06 13:40

Jag funderar på om det skulle vara en passande present till min bror som väntar bebis. Så kan dom leka med dom sen. Så jag ser gärna lite lektioner på en blogg.

gavagai 2010-06-07 08:52

Intressant.

Cilja 2010-06-09 13:14

Vad kul!!
 
Precis såna bollar gjorde min mormor som var född och uppvuxen i skåne. Hon gjorde otroligt många och vi har en stor binge kvar fast hon gick bort -97.
Hon berättade att de hade dem att leka med när hon var liten. Kastade mot vägg och så. Jag har gett bort såna till vänner som fått barn och det har varit väldigt uppskattat.

Jättekul att få veta mer om dem. När vi var små så var det bara något som mormor alltid brukade pyssla med och vi var inte så intresserade av att lära oss. Nu är det ju för sent att lära av henne så jag ska nog starta ett litet projekt för att föra traditionen vidare. :)
Ps: mormor brukade virka "bollnät" i fina färger och samla några stycket i ett nät. Det blev jättefina smycken att inreda med.


Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 13:35.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.