Sysidans forum

Sysidans forum (http://www.sysidan.se/forum/index.php)
-   Starta eget (http://www.sysidan.se/forum/forumdisplay.php?f=15)
-   -   Fråga ang. starta enskild firma (http://www.sysidan.se/forum/showthread.php?t=21377)

koocachoo 2010-05-03 14:37

Fråga ang. starta enskild firma
 
Jag står i gropen om att starta enskild firma men har en liten fråga. Någonstans läste jag att man kan tillgodoräkna sig det man har inköpt året innan man startar firman...alltså om jag har inköpt ny symaskin och tyger får jag tillgodo räkna detta i företaget om jag har kvitto på det? Har precis lånat bok på bibblan idag om enskild firma o lite annat så det är bara att dyka in i det!

LenaK 2010-05-03 19:00

hej
om böcker på biblioteket.... nja... hur gammal är den? Grejen är att de ändrar reglerna mest hela tiden. Uppdatera isåfall din info på skatteverkets hemsida.
Om inköp för själva startdatumet, det brukar bara vara de närmsta 6 månaderna före startdatum, inte ett helt år.
Och kolla upp att det gäller tygerna också, kanske till viss del, du kanske också måste redovisa att det verkligen har gått till sådant som du har sytt och sålt. De kollar kanske att inte dina barn har grejerna på sig.
OBS - när det gäller namn på företaget. Ta ett namn som är tillräckligt "brett". Inte bara sömnad, utan kanske "sömnad och hantverk", då kan du börja göra andra saker sen, om du vill. Annars låser du fast dig vid bara en sak, om du förstår vad jag menar.
Och - ett tips, sätt undan pengar till skatter, försäkringar och moms hela tiden, så att det inte blir jobbigt ett tu tre, när du ska betala in 35.000 kr på skattekontot (eller vad det nu blev). Risken är så stor att man använder pengarna.
Lycka till! Själv funderar jag lite smått på att installera min skinnsymaskin på företaget, och införliva lite sådant i den andra verksamheten, mest bara för att det är så himla roligt!
Ha så kul!
// Lena K

koocachoo 2010-05-04 05:32

Tack för all info!! Ska allt kolla på skatteverkets hemsida oxå, tänkte mest kunna ha lite att ögna igenom när man sitter ute nu i det fina vädret.

mari1e 2010-05-04 16:03

Det stämmer att man kan använda sig av inköp gjorda ett kalenderår före man startar sin verksamhet. Om du startat ditt företag under 2010 får du dra av för inköp gjorda under hela 2009.
Skatteverkets broschyr Skatteregler för enskilda näringsidkare SKV 295 är bra att läsa.

Mvh

koocachoo 2010-05-04 19:27

Vad bra!! Ska ladda hem den broschyren!!

ankan 2010-05-07 10:07

Citat:

mari1e skrev: (Inlägg 137556)
Det stämmer att man kan använda sig av inköp gjorda ett kalenderår före man startar sin verksamhet. Om du startat ditt företag under 2010 får du dra av för inköp gjorda under hela 2009.
Skatteverkets broschyr Skatteregler för enskilda näringsidkare SKV 295 är bra att läsa.

Mvh

Fast jag vill minnas att man inte får lyfta momsen på inköp gjorda innan man blir momsregistrerad.

ankan 2010-05-07 10:13

Utgifter innan verksamheten
har kommit i gång
Om du har haft utgifter innan verksamheten kommit
i gång får du dra av dem förutsatt att
• det gäller inköp under startåret och året före, dvs.
om verksamheten kom i gång i slutet av 2009, får
du dra av de utgifter du haft under 2008 och 2009
• det är en sådan kostnad som du skulle få dra av
också efter att verksamheten kommit i gång, dvs.
den behövs för din verksamhet
• du inte dragit av utgiften tidigare t.ex. i en annan
verksamhet
• det är fråga om sådana inköp som du skulle få dra
av direkt vid inköpet, t.ex. förbrukningsartiklar
och inventarier av mindre värde
• det inte avser inventarier som du i samband med
starten tagit in i verksamheten till ett beräknat
anskaffningsvärde ( se nedan ).
Om du innan du startade din verksamhet har köpt
något för privat bruk, t.ex. en svarv, kan du ta in den
i din näringsverksamhet. Men du får inte ta in den
till ditt anskaffningspris, utan till marknadsvärdet
svarven har den dag du tar in den i näringsverksamheten.
Marknadsvärdet kan du t.ex. visa med ett
opartiskt värderingsintyg som visar svarvens värde
den dag du för över den. Du bör också göra en
”öppen begäran” i din deklaration. Det vill säga att
du tydligt talar om att du fört över en privat tillgång
och till vilket värde du fört över den. Avdrag får du
göra enligt reglerna för värdeminskningsavdrag.
Se ”Avdrag för värdeminskning ( avskrivning )”,
sidan 17. Observera att du inte får dra av beräknad
fi ktiv ingående moms.

http://www.skatteverket.se/foretagor...lwords=enskild firma

Sidan 9

kråkspark 2010-05-20 11:44

Citat:

koocachoo skrev: (Inlägg 137509)
Jag står i gropen om att starta enskild firma men har en liten fråga. Någonstans läste jag att man kan tillgodoräkna sig det man har inköpt året innan man startar firman...alltså om jag har inköpt ny symaskin och tyger får jag tillgodo räkna detta i företaget om jag har kvitto på det? Har precis lånat bok på bibblan idag om enskild firma o lite annat så det är bara att dyka in i det!


Ja, om du har kvittot kvar tror jag att det är ett år bakåt som räknas. Om du hör av dig till din kommun, eller arbetsförmedlingen kan de hjälpa dig att få kontakt med nystartkontor eller liknande på din ort. De vet allt om detaljer för att starta eget. Jag har precis gått igenom det där själv.

-Lycka till!


Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 10:13.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.