Sysidans forum

Sysidans forum (http://www.sysidan.se/forum/index.php)
-   Allmänt forum (http://www.sysidan.se/forum/forumdisplay.php?f=2)
-   -   Sommarkurs (http://www.sysidan.se/forum/showthread.php?t=21129)

gisela.p 2010-04-05 19:30

Sommarkurs
 
Måste bara berätta. Jag träffade Mikael Svensson och blev kär på Kvibergs mässan. Han sydde och lärde ut med ett brinnande intresse, samtidigt som han berättade att han hade lärt av sin gamla mor. Nu har jag anmält mig till en fem dagars kurs hos honom i Vänersborg vecka 27, mitt i sommaren. Ibland undrar jag om jag är riktigt klok men det ska bli jätte kul :D
En vecka enbart för mig :cool:

Var bara tvungen att dela med mig till er som förstår....hur kul det ska bli.

stenbeckan 2010-04-05 19:45

Härligt när man hittar inspirerande människor...

Men??? Vad är det han gör??? :-)

gisela.p 2010-04-05 19:52

Gå in på hans hemsida www.silvernalen.se så ser du alla hans kurser. mycket lappteknik, fritt maskinbroderi, pyntning av jeans och mycket mycket mer

stinab1 2010-04-06 07:38

Tja, man kunde ju se kurserna från 2008 i alla fall...
Stinab1

gisela.p 2010-04-06 16:11

Ja, han är lite dålig på att uppdatera men alla kurserna finns fortfarande kvar.

Rae 2010-04-06 21:08

Jag var på en kurs med honom förra sommaren...via Rikstäcket. Det var helt fantastiskt! Han är en underbar lärare. Men var bered på att vara helt slut när kursen är over. Härligt med något att se framemot.:p Rae

gisela.p 2010-04-06 21:59

Jätte kul att höra från någon som varit på hans kurser. Kan du inte berätta lite mer? Någon speciell kurs som jag bör välja?

Rae 2010-04-07 12:48

Kursen jag gick hette: Art Quilt á la Mikael. Den var på två dagar. Vi fick prova på mängder med olika tekniker och material. Han verkar jätte duktig på allt. Han ger också en massa praktiska sytips av bara farten. Du har nog kul vilken kurs du än väljer.
Rae
:p

annan65 2010-04-08 08:06

Vad kostar det att gå en sån kurs hos honom? Tycker det är så dyrt. Jag förstår mycket väl att han inte kan stå en hel dag och lära ut något helt gratis, men när ekonomin är begränsad så är det svårt.

Jag har alltid varit nyfiken och intresserad av lappteknik, men som sagt inte haft råd att gå någon kurs. Började experimentera själv lite. Läste tidningar och böcker och snappade upp lite här och lite där, så nu har jag börjat lite smått. Gör alldeles säkert alldeles för mycket och fel saker i onödigt jobb, men vad ska man göra? Jag har ändå kul under tiden och tycker faktiskt att det jag lyckats få färdigt blivit fint.

Så åter till andemeningen.... vad tar han för en kurs? Bor i närheten av hans hem, så hotell och såna saker är inte aktuellt. Tyckte han verkade så bra. Massa ideer och duktig till tusen!

gisela.p 2010-04-08 20:57

Min femdagarskurs kostar endast 1 750: - och då ingår lunch + fika.
jag trodde först inte att det var sant utan fick gå tillbaka och fråga om det inte stod fel, trodde att det var för en dag.

annan65 2010-04-09 11:19

Det var inte dyrt! Ok, mycket pengar direkt när det ska ut, men för 5 dagar! Får nog kontakta honom......

gisela.p 2010-04-09 16:04

Kul, då kanske vi ses. jag ska gå den 5-9 juli


Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 09:04.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.