Benkläder för män. Sophias ateljé. Bråttom
Detta är en nödsituation. Jag håller på att sy kostymer till ett teaterprojekt och ska just börja tillverka byxor i modell från ”Medeltidsdräkten– benkläder för män” mönster från Sophias atelje.
Själva mönsterarket är försvunnet! (Förmodligen efter en utlåning för ett halvår sedan...) Har någon detta mönster och kan skanna in och skicka som PDF-fil? Beskrivningen och själva häftet har jag, det är bara det gula mönsterarket som är förkommet. Jag förstår att detta inte är upphovsrättligt korrekt, jag får väl skicka efter ett nytt mönster efter helgen men det tar ju några dagar och vi har ONT OM TID!:eek: Evigt tacksam om någon kan hjälpa mig. |
Om du berättar vad det är för modell du tänkt sy kanske vi kan hjälpa dig att hitta ett gratismönster eller en principskiss att gå efter? Lagligt och snabbt.
Funkar det med ett par vikingatida byxor? Du skulle ju kunna utgå från till exempel den här principskissen och bara anpassa benlängd och vidd efter modellen du vill sy och bärarens mått? http://histvarld.historiska.se/histv...vmpasbyxor.pdf |
Tack för ditt vänliga erbjudande men jag har redan skaffat ett nytt ex av mönstret. Ska kolla sidan du länkade till. Där finns kanske ett och annat godis... Tack!:)
|
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 18:19. |
Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.