Sysidans forum

Sysidans forum (http://www.sysidan.se/forum/index.php)
-   Mönster och mönsterkonstruktion (http://www.sysidan.se/forum/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Bunnydräkt (http://www.sysidan.se/forum/showthread.php?t=19424)

leningrad 2009-10-26 11:47

Bunnydräkt
 
Jag har länge närts av tanken att inför stora festhelger, sy upp en bunnykostym; inte en kanindräkt utan en Playboy-dräkt.

Jag kar sökt ordentligt på nätet efter mönster men hittar absolut ingenting utan inser att jag får ta något näst bäst och efterlyser härmed ett skapligt mönster på en dräkt för en Playboybunny. Det ska alltså vara en "baddräkt" som är ganska högt skuren över höfterna och (helst) utan axelband.

ichigo 2009-10-28 09:15

Om du går med i http://groups.yahoo.com/adultconf?de...oybunnyclub%2F Playboy Bunny Club (playboybunnyclub) så skall det finnas ett antal riktlinjer på hur kostymen ska se ut bland filerna.

TIF-filerna i denna folder är mycket noggranna:
http://groups.yahoo.com/group/playbo...iles/Diagrams/

Gruppen har blivit hmm stämplat som adult men jag tycker inte det är porrigt där alls, förutom vissa vilsenkomna spammare som snabbt tas hand om.

Livet påminner mycket om korsett men det är ju bra att just du har bra med erfarenheter om att sy och hantera korsetter.

leningrad 2009-10-31 21:28

Det var ju kul.

Jag trodde jag hade kvar ett mönster till en "svart änka", vilken kunde utgjort en bas, men icke ...

leningrad 2009-11-26 17:37

Kort rapport:
Jag har tankat hem mönstret och sömnadsinstruktionen som är mycket en beskrivning av hur dräkten är sydd. Alltså syr man den själv kan man göra en del del ändringar för att få till det lättare.
Noterar till viss förtjusning att dräkten är försedd med en hel del korsettstål.
Nu ska jag klippa ut lite tygbitar och sy en mockup.:)

ichigo 2009-11-26 19:06

Japp, spiraltsål. :)

leningrad 2011-07-30 17:59

Kort lägesrapport.
Här går inget fort precis. Jag har kalkerat av mönsterdelarna och klippt ut tygbitar till övertyget. Har dock inte fixat foder än men det får bli om några veckor.
Det slår mig lite att man kanske skulle fixa en "vettig" sömnads beskrivning och bearbeta mönstret och bereda det för fler storlekar. Undras vad som gäller angående kåppirajt???

ichigo 2011-07-30 23:02

Kanske om du inte kallar det för playboy bunny och sedan kanske inte tar betalt heller så kanske det går bra?


Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 18:40.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.