Sysidans forum

Sysidans forum (http://www.sysidan.se/forum/index.php)
-   Historiskt inspirerad sömnad (http://www.sysidan.se/forum/forumdisplay.php?f=25)
-   -   nålbindning! (http://www.sysidan.se/forum/showthread.php?t=19144)

Fny 2009-09-29 15:16

nålbindning!
 
Tjo allihopa!
Nån mer än jag som är inne på nålbindning? Jag har än så länge nålbundit en mössa, ett par torgvantar och två vanliga vantar (finns i mitt album), och är nu inne på ett till par torgvantar till min käre fästman.

Ni som också håller på, vad använder ni för stygn? Det finns ju så många varianter... Själv kör jag mest på två-framför, en bakom och sen ner i den nya öglan... Om ni förstår vad jag menar! =) Hur gör ni?

Fny 2009-10-06 07:14

inga fler som nålbinder? =(

Lillith 2009-10-08 12:34

Jag har nyåligen lärt mig nålbinda (igen) och den här gången verkar det som att det fastnade. Har försökt lära mig flera gånger förut men glömt det lika fort.

Nu vet jag inte om vi gör samma stygn, men jag brukar ta två framför och tre bakom tummen.

Tossa 2009-10-10 14:40

Jodå. Visst nålbinds det. Kör nog samma stygn som du, men skulle hemskt gärna lära mig fler.

Just nu pysslar jag med en mössa och ett par vantar, men jag kommer behöva göra något åt vantarna, de vill sig inte riktigt.

sandviken 2009-10-10 19:30

Hej,
Det beror ganska mycket på garnet samt på hur tjockt jag vill att det färdiga arbetet skall bli.

Till vantar plockar jag ofta 2 maskor i kanten, 3 bakom tummen och sedan igenom tummaskan och under tråden som gär till nålen.
Det blir ganska tjockt och vindtätt när man valkat.

Lite tunnare vantar plockar jag en maska i kanten, 2 bakom tummen, igenom tummaskan men över tråden som går till nålen. Blir lite tunnare och lite mindre elastiskt.

Har jag tunt garn plockar jag minst tre maskor bakom tummen men brukar då vrida en av maskorna (=ta den från fel håll). Då fyller det bättre.

Till riktigt tjocka vantar plockar jag fler maskor bakom tummen (4 -6 st) samt har fler maskor kvar runt tummen (3-4 st). Det blir härligt tjockt för kalla dagar.

Jag vill få stygn som passar till storleken till min tumme samt varv som gör att arbetet ökar mycket.

Det finns masar av sätt att variera hur man plockar. Testa och experimentera så att du får det utseende du vill ha.

/Louise

gudrun.ohlsson 2009-10-13 14:55

Det finns flera böcker bla. ett häfte som heter: NÅLBINDNING 12 varianter av Berit Westman ISBN 91-970550-0-X, finns säkert nyare upplagor också.

Maria_Neijman 2009-10-13 15:40

Söma, nåla, binda- nålbundet från Uppland.
Är den toppenbok om man vill lära sig fler tekniker.
Jag brukar ta- en maska innan och tre backom. Eller en innan och en bakom- dra åt på nålen och därefter dra igenom.( stum teknik. )


Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 06:38.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.