Årets vitlöksskörd
1 bifogad(e) fil(er)
Här får ni en bild på årets vitlöksskörd. :D
|
Åh så trevligt!
Hur förvarar du den under vintern? |
1 bifogad(e) fil(er)
Jag har hängt dem i en krok i taket. Om jag hade haft möjlighet hade jag haft dem liggandes ute för att torka och sedan hade jag flätat dem men jag har ingenstans att ha dem ute. Knappt halva årets skörd ska bli utsäde till nästa omgång men resten ska användas i matlagningen. Det brukar räcka till i vinter någongång.
|
Det där är nog livtidsbehovet för mig. ;) Jag som inte tål vitlök alltså. Men det ser fint ut, jätteroligt med hemmaodlade saker!
|
Härligt! Är det svårt odla vitlök? /M
|
Det är ganska enkelt. Lucker jord. Mycket näring och vatten.
Jag brukar sätta mina i december. Det ska vara kallt i jorden, under 5 grader, tror jag, så de inte börjar växa för tidigt. När de börjar växa på våren så vattnar jag och ger näring. Skörd i slutet av juli eller början på augusti. |
åh, vilken vacker bild./monika
|
Härligt och den godaste kryddan på jorden. Dessutom är du helt klart befriad från vampyrer ett tag :D
|
Jag har inte en enda vampyr här så det funkar alltså med vitlöken! :D
|
Eftersom det är skördetid kan ju ett (vitlöks)recept vara på sin plats:
Smaskig sås (till grillat, kött, pasta mm) 3 kg tomater 250 g vitlök 250 g pepparot (ev ett par pepparfrukter) Males eller mixas. Saltas och läggs på burk som ska stå kallt. Man kan tillsätat ölite socker och/eller vinäger. |
| Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 19:25. |
Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.