Sysidans forum

Sysidans forum (http://www.sysidan.se/forum/index.php)
-   Maskinbroderi (http://www.sysidan.se/forum/forumdisplay.php?f=3)
-   -   Brodera på papper (http://www.sysidan.se/forum/showthread.php?t=1850)

Alvan 2005-05-31 19:08

Brodera på papper
 
Är det någon som har broderat på papper? Jag har för mig att jag sett det någonstans men jag kommer inte ihåg var. Vad ska man tänka på då i så fall?

Linnea 2005-05-31 19:29

1 bifogad(e) fil(er)
Hej!
Kanske såg du något i min webshot http://community.webshots.com/user/linnea133
, där jag broderade ut på ramen på min påskkort.
Jag lägger in en bild här nedan.
Det Du bör tänka på är att det inte blir för tätt med stygn för då stansar du ut pappersdelar. Helst bör brodyren vara anpassad till det.

Fråga gärna mer om du undrar
Lycka till
Linnea

Alvan 2005-05-31 19:42

Tack Linnéa
 
Det var nog hos dig jag såg det. Väldigt fin kort förresten.

Just att man inte kan brodera för tät hade jag redan listat ut men tack än då. Hur gör du för att få upp det i en ram? Jag funderar på att tråckla fast ett för stort pappret på nåt underlägg som man spänner i en ram. Sedan tänkte jag att man skär bort tråckelstygnen, men det finns kanske nåt smartare sätt. Kanke kan man tejpa fast pappret på ramen. Nu spånar jag hejvilt för jag kom just på denna roliga idé Jag brukar ju kunna komma på lösningar om jag får fundera ett tag men det är ju alltid trevligt och lärorikt att få förslag från andra.:p

Alvan 2005-05-31 19:46

Såg just att du har förklarat en del på länken ovan, ska titta där lite senare. Nu är det dags för Desperate housewifes mitt favis program just nu.

Linnea 2005-05-31 19:50

Hej Cecilia!
Jepp....jag har lagt in några minikurser i min webshot där jag visar steg för steg hur man gör...där det ena projektet är just detta kortet.

När jag kommit ikapp med mina beting (håller på att stygnstätta färdigt en av mina studentkollektioner nu) så kommer jag även lägga in dessa kurser på min hemsida med mer utprintningsvänlig version..men även fler minikurser.

Lycka till och hör av dig om du undrar över något
Linnea

deliana 2005-05-31 19:55

Citat:

Alvan skrev:
Såg just att du har förklarat en del på länken ovan, ska titta där lite senare. Nu är det dags för Desperate housewifes mitt favis program just nu.
Det här har ingenting med tråden att göra men..... Jag är också besatt av Desperate housewives :P

Brie Vandercampär den klockrenaste karaktären. Helt suverän

Alvan 2005-05-31 21:19

Håller med! Sen hittar jag vissa saker hos nästan alla karaktärer som jag känner igen hos mig själv. Det är nog därför jag gillar serien så mycket. Nu längtar jag till nästa tisdag. :p

deliana 2005-05-31 21:58

Citat:

Alvan skrev:
Håller med! Sen hittar jag vissa saker hos nästan alla karaktärer som jag känner igen hos mig själv. Det är nog därför jag gillar serien så mycket. Nu längtar jag till nästa tisdag. :p
Ja nog är det så alltid!
Susan är nog den jag har lättast att identifiera mig med tror jag. ;) Men nu måste jag sluta. Ska inte förvandla det här till en desperate housewives diskussion... ;)

Alvan 2005-05-31 22:42

Nä, du har så rätt mejlar privat i stället.


Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 11:29.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.