Sysidans forum

Sysidans forum (http://www.sysidan.se/forum/index.php)
-   Mönster och mönsterkonstruktion (http://www.sysidan.se/forum/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Burda 3684, sömsmån eller inte (http://www.sysidan.se/forum/showthread.php?t=18330)

MiaL 2009-06-28 15:35

Burda 3684, sömsmån eller inte
 
Hej!

Min syster slängde åt mig tyg och ett avritat mönster på barnhattar, Burda 3684 och önskade ett gäng till dottern. Mönstret har hon haft i mer än 10 år .
Jag fastnade på en gång vad gäller sömsmånen. Jag kan få det till att den är inkluderad i mönstert, till att den inte gör det.
Hur tolkar ni det:

Svenska: Tillägg för sömsmåner: 1,5 cm i alla kanter och sömmar.
Danska: Søm og sømmerum: 1,5 cm vad alle kanter og sømme.
Fisnka: Sauman- ja päärmevarat: 1,5 cm kaikkiin reunoihin ja saumoihin.


/Mia

sextiosexan 2009-06-28 16:35

Jag tolkar det som att du ska lägga till 1,5 cm sömsmån vid alla kanter och sömmar. Har oxå för mig att inkluderad sömsmån är ett nyare påfund hos burda och inte fanns på det äldre mönstren.

Lycka till med sömnaden och ha det gott i värmen.

perlemor 2009-06-28 20:58

Även jag tolkar det som att du ska lägga till 1,5 cm. Annars borde det stått att mönstret inkluderar 1,5 cm...
Har ett nytt mönster från Burda som INTE inkluderar sömsmån, så alla nya har inte inkluderad sömsmån. Men kanske vissa modeller.:)

MiaL 2009-06-29 12:26

Tack! Visst var det så att sömsmån ska läggas till...annars blir brättet bara 3 cm, och det skyddar inte så mycket mot solen det inte. :cool:

/Mia


Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 09:57.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.