Sysidans forum

Sysidans forum (http://www.sysidan.se/forum/index.php)
-   Overlock / Coverlock (http://www.sysidan.se/forum/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Nybörjare med overlock maskin (http://www.sysidan.se/forum/showthread.php?t=17931)

jinger 2009-05-18 18:25

Nybörjare med overlock maskin
 
Hej! Kan man bara sy "raktfram" med en overlock?? Jag vill sy en lång och smal volang med 3trådig rullfåll och jag har alltså
3 kanter jag vill sy runt, men hur "svänger" man egentligen?? Om man måste sy en kant i taget, hur gör man med början och slutet på tråd ändan???.. hoppas att någon förstår vad jag menar nu!! :)

JohannaSoreke 2009-05-18 19:19

Du kan försöka stanna precis när sista stygnen tar i hörnet, lyfta pressarfoten och vrida arbetet och fortsätta med nästa sida. Det kan bli riktigt bra om man är försiktig!!

Nefertari 2009-05-19 17:10

Hmm få se om jag kan förklara så du förstår...

Om du skär när du syr, vilket man ju brukar med en overlock så har jag fått lära mig att man klipper ca 1 cm in (eller hur mycket du nu skär bort) och klipper ett jack där maskinen skulle ha skurit ca 3-4 cm långt. Flärpen som blir låter du sitta kvar.

Detta gör du innan du börjar sy men du måste veta vilket håll du tänkt börja sy så flärparna/dina klipp sitter åt "rätt håll".

När du sedan kommer till ett hörn (ytterhörn är det jag beskriver här)så viker du undan flärpen så den inte kommer med och syr ända ut till kanten. Sedan lyfter du pressarfoten och lossar trådspänningen om den inte görs automatiskt och vrider plagget/tyget försiktigt så det kommer "rätt". Kant i kant med där maskinen skulle ha skurit. Flärpen låter du hänga ned så att kniven skär av den sedan när du syr.


Vet inte om du blev klokare?? Detta var lite svårt att beskriva.
Hör av dig om du inte fattar så ska jag försöka ta lite bilder.


Om du inte skär är det förstås lätt att göra som förra inlägget skrev.


Innerkurvor är helt enkelt bara att svänga med...

JohannaSoreke 2009-05-19 21:11

Även om man inte skär de millimetrarna som Nefertari beskriver så skärs alla "fransar" av som sticker ut och resultatet blir rent o fint!

Nefertari 2009-05-20 15:32

Nu kanske jag är petig men det är inte millimetrar jag talar om att klippa bort. Men visst om man inte skär av någonting alternativt skär av 2 mm av tyget då är det onödigt med ett klipp.
Men om man nu skär mer/har mer sömsmån så fungerar min "metod" alldeles utmärkt (från instruktionsboken till min overlock)

Men självklart gör man som man vill.

jinger 2009-05-26 20:16

Tack för alla svar!
 
Hej allihopa,
Jag har precis tittat på alla kommentar... nu får jag sätta mig och prova på er förslag, Tack!! Jag återkommer med mina resultat.... ;)


Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 23:40.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.