Sysidans forum

Sysidans forum (http://www.sysidan.se/forum/index.php)
-   Tyger och tillbehör (http://www.sysidan.se/forum/forumdisplay.php?f=14)
-   -   Stabiliseringsband (http://www.sysidan.se/forum/showthread.php?t=17178)

charlotte_13 2009-03-07 13:04

Stabiliseringsband
 
Ska snart ge mig på en tröja till dottern och i beskrivningen står det att jag behöver "stadband" att pressa fast på axelsömsmånerna.

"Stadband" är det detsamma som hos Stoff och Stil benämns som "Stabiliseringsband, 0,5 cm bred - går utmärkt att använda till att stabilisera axelsömmen vid sömnad i stretchtyger" (ex. varunr 3508301).? Låter ju onekligen så, blir dock fundersam kring hur jag använder det. Står inget om att det har en stryksida, men det kanske är självklart?

Alvan 2009-03-07 13:29

Du behöver inte köpa några speciella band. Du kan ta ett vanligt vävt tyg, t ex lakansväv, och sy in i axelsömmen. Det är till för att tyget ver axeln inte ska sträcka sig efter flitigt användande. Tror jag började med det efter beskrivning i tidningen Ottobre.

Nefertari 2009-03-07 13:43

vanligt tyg går som sagt bra. Orkar man inte sitta med det så har Bibbi, se annonssidan en dam som syr vid en maskin, "trikåband" som man kan använda kostar 2kr metern har jag för mig.

Man måste absolut inte pressa fast stadbandet, har provat påpressbart sådant också och jag föredrar faktiskt det här bandet som du bara låter följa med i overlocksömmen på axeln, istället för att behöva gå och pressa med strykjärnet mitt i sömnaden...

charlotte_13 2009-03-08 07:21

Ok, tack för era råd här. Är dock inte helt med på VAR jag syr fast bandet i fråga. Lägger jag det mellan bak -och framstyckenas axelsöm och syr igenom alla tre lager eller vart lägger jag det?

gullum 2009-03-08 07:33

Du lägger det längst upp närmast dig när du syr. Inte imellan för då finns det risk att det syns från rätan.

charlotte_13 2009-03-08 07:35

Så att det ligger överst med andra ord? Sen är det bara att sy som vanligt?

gullum 2009-03-08 07:37

Ja precis! Du nålar ihop axlarna som vanligt och lägger remsan ovanpå innan du syr. Självklart kan du nåla fast remsan också akta nålarna bara om du syr med overlock.

Lycka till!

charlotte_13 2009-03-08 07:42

Ok, då är jag med! Tack!!:)


Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 01:45.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.