Sysidans forum

Sysidans forum (http://www.sysidan.se/forum/index.php)
-   Tyger och tillbehör (http://www.sysidan.se/forum/forumdisplay.php?f=14)
-   -   Stretchspets (http://www.sysidan.se/forum/showthread.php?t=16962)

Mirja 2009-02-19 20:24

Stretchspets
 
Jag är på jakt efter stretchspets eller resår som tål att tvättas många gånger. Har sytt en hel del trosor, men spetsen/resåren jag har använt har blivit trådig efter bara ett par tvättar (har köpt ett par varianter från Swelogent).

Är det någon som har några tips? Köper gärna storpack om jag vet att det är bra kvalitet. Färg och bredd är inte så vikigt, jag brukar variera mig.

gullum 2009-02-19 21:50

Bibbi har några sorter av den smalare varianten.

http://www.hobbyteket.se/
Har också en del i lite olika färger

Berga 2009-02-20 18:12

Maila/ring till LG sömnad eller kolla på Röda tråden.Det finns en resår som håller längre än tyget gör. Det är en basresår som finns i några olika färger. Min erfarenhet är, att när man syr underkläder, är det bättre att lägga några kronor extra på just resårer och inte köpa de billigaste sorterna. Detsamma gäller stretchspetsar. Bra kvalite håller många tvättar.


Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 04:25.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.