Sysidans forum

Sysidans forum (http://www.sysidan.se/forum/index.php)
-   Overlock / Coverlock (http://www.sysidan.se/forum/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Hur göra tightare söm? (http://www.sysidan.se/forum/showthread.php?t=16533)

Ploppan 2009-01-19 15:15

Hur göra tightare söm?
 
2 bifogad(e) fil(er)
Nä nu måste jag fråga er andra som kan overlock!
Jag tycker att sömmarna jag syr blir lite lösa. Då menar jag när man vänt plagget rätt så tittar tråden fram i sömmen.
Trådspänningen verkar vara okej och lika så pressarfotstrycket.
Fråga ett är egentligen, jag trodde att pressarfotstrycket bara hade att göra med hur väl maskinen matar tyget, d.v.s. ett tunnt tyg kontra ett kraftigare och inte med hård/tight sömmen blir.

Har tagit två bilder på ett annat plagg jag sytt där samma problem uppstod. Det är en byxa i joggingtyg med stretchmuddar i trikå.
Bensömmarna är sydda med vit tråd och mudden är sammanfogad med orange tråd. Att sömmen på mudden syns tydligare beror ju naturligtvis på att sömmen utsätts för belastning på ett annat sätt. Kunde jag kommit undan problemet här genom att sy tätare stygn? (Är faktiskt inte hundra på att den sömmen är sydd på overlock, kan vara sydd med fejk-overlockstygn på min vanliga symaskin).
Går det överhuvudtaget att få sömmen tightare, typ som om tygstyckena vore hårdare sydda mot varandra?

Den andra bilden visar sidsömmen på benet av byxan. Den lilla skruvmejseln pekar ut vad jag syftar på. Vilken/vilka av trådarna är det som syns? Nåltrådarna eller övre- el. undre matartråd (looper)?
Mudden är vändsydd så jag kan inte se själva sömmen längre.

Om jag vill vara säker på att tråden inte syns igenom, vilka två trådar ska jag byta till en färg som stämmer med tyget? Har ju sett att man inte behöver ha samma färg på alla trådarna (4-trådigt) när man syr.

stenbeckan 2009-01-19 15:22

Syr du med 4 trådar så är det den första övertråden som behöver spännas... Det är den som syns från rätsidan.

Lycka till

Ploppan 2009-01-19 15:29

Citat:

stenbeckan skrev: (Inlägg 107636)
Syr du med 4 trådar så är det den första övertråden som behöver spännas... Det är den som syns från rätsidan.

Lycka till

Är det den som heter "upper looper"?
Min maskin träs nämligen 4-3-1-2 om man räknar från vänster till höger. Många andra maskiner räknar ju 4-3-2-1.
Vilken är det du menar då med "den första övertråden"?

Ploppan 2009-01-19 15:30

Har en Janome 744D, glömde jag tillägga.

traktor 2009-01-19 15:37

Har faktiskt samma problem. Jag har en bernina funlock, modell Ä, och undrar vilken tråd som är den första övertråden?

Ploppan 2009-01-19 15:45

Hmmmm...hittade följande text hos Skövdesymaskiner för Janome:

"Övergriparen (röd) skapar sick-sacken på ovansidan.
Övergriparen är den gripare där tråden ofta byts ut
mot en tjockare dekorativ tråd för t.ex. rullfåll
och flatlock. Undergriparen (grön) syr sick-sacken
på sömmens baksida."

stenbeckan 2009-01-19 15:46

Du har 2 trådar som är trädda i nålarna?! Den längst till vänster är den som ska spännas.
HAr kollat lite på maskinen på nätet o tror (OBS TROR) att det är den gula.
Det är i alla fall den tråden som trär den vänstra nålen.

/Lena

Ploppan 2009-01-19 15:50

Citat:

stenbeckan skrev: (Inlägg 107644)
Du har 2 trådar som är trädda i nålarna?! Den längst till vänster är den som ska spännas.
HAr kollat lite på maskinen på nätet o tror (OBS TROR) att det är den gula.
Det är i alla fall den tråden som trär den vänstra nålen.

/Lena

Testar det får vi se! Det var inte övre- eller under gripare i alla fall.

Ploppan 2009-01-19 15:53

Citat:

Ploppan skrev: (Inlägg 107645)
Testar det får vi se! Det var inte övre- eller under gripare i alla fall.

Okej, har testat! Nu blev det faktiskt snyggare. :)
Fast är det inte lite konstigt att jag ökade på ett helt steg, från 3:an till 4:an och den andra nålen är fortfarande inställd på 3. Är inte ett helt steg mycket? För helt sluten söm hade jag nog behövt öka mer än ett steg faktiskt.

stenbeckan 2009-01-19 16:10

Roligt att det funkade o blev bättre. Grattis.

Det kan bero på att trådarna inte är riktigt lika tjocka. Jag har fått ställa om min väldigt mycket när jag bytte från svart till vit tråd.
Min trådspänning ser för tillfället ut så här från vänster räknat 5 8 6 3. Så jag tror inte att man kan säga att dom ska ligga nära varandra. Det är ju bara titta på sömmen så ser man om man behöver ändra eller inte. Kan bero på vilket material man syr i också har jag märkt.

Jag brukar faktiskt göra som så när en söm inte är som den ska att jag flyttar den väldigt mycket för att se att det är rätt tråd jag håller på med sen ändrar jag tillbaka o spänner eller lossar lite lite itaget. Ibland kan man inte se förändringarna.

Men kanon att det löste sig för dig.

/Lena

Alvan 2009-01-19 16:33

Citat:

Ploppan skrev: (Inlägg 107646)
Okej, har testat! Nu blev det faktiskt snyggare. :)
Fast är det inte lite konstigt att jag ökade på ett helt steg, från 3:an till 4:an och den andra nålen är fortfarande inställd på 3. Är inte ett helt steg mycket? För helt sluten söm hade jag nog behövt öka mer än ett steg faktiskt.


Kolla att det inte sitter smuts mellan trådspänningsplattorna.


Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 15:30.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.