Byta tyg på paraply?
Jag köpte för ett tag sedan världens sötaste paraply, hade aldrig sett modellen förut så jag var tvungen att ha det. Problemet är att det bara fanns i puderrosa. Så jag undrar om man kan byta tyget på paraplyet på ngt sätt. jag har undersökt det lite, och det går inte att ta bort den övre "ploppen" utan att förstöra paraplyet. jag har bild senare ifall ngn är intresserad.
annars så får jag gå med ett rosa paraply helt enkelt :D //Vinter |
Kan du inte göra ett hål som är lite större än ploppen med en dragsko och sedan rynka ihop på något vis? Svårt när man inte vet hur paraplyet ser ut.
|
Gör häftiga mönster med t ex textilfärg så kanske man inte tänker på att det är rosa/Bibbi
|
så här
1 bifogad(e) fil(er)
ser paraplyet ut.. helt bedårande..
//Vinter |
Å va fint. Men om det verkligen inte går att få bort plastspetsen kan det nog bli svårt.
|
Hej!
Panduro sålde en pumpflaska som man kunde fylla med textilfärg och spreja med.Bra för stora ytor själv testat. Det kan nog bli svårt att få det finare en den redan är! klaas |
Är det inte syntettyg? Då är det kanske lite bökigare att färga om. Fin rosafärg tycker jag.
|
det är ju vanligt paraply-tyg, så det är med största sannolikhet syntetiskt. jag får se hur jag gör, skulle hellre ha det i svart, men vill inte förstöra det..
spetsen går inte att ta bort, jag har försökt lite lätt, men den sitter där den sitter och jag vill inte ta i allt för mkt.. //Vinter |
underbart
Jag hade haft det i den färg det är.;) Passar till svart som är min färg.
|
ja, det var ju en ganska vacker rosa färg trots allt, hade det varit chockrosa hade jag aldrig köpt det :P
om jag inte lyckas byta tyg så ska jag nog dekorera det med svart spets i nederkanten iaf :) //Vinter |
Citat:
Nu är det svårt att se hur toppen är fastsatt på den bild du bifogar. men.... Har du provat att den fläns (eller ringen) som sitter närmast tyget kan vara gängad dit. d.v.s, jag menar att det kan vara så att det är en hylsa som är gängad på insidan, och som är trädd över paraplyspetsen, som i sin tur är gängad på den nedersta delen där då flänsen (eller ringen) skall gängas på. Flänsen (eller ringen) som jag kallar den ser ju oxå ut att ha den betydelsen att den skyddar den översta infästningen av tyget. Prova och se om du kan gänga av den. Förmodligen få du nog ta hjälp av en polygriper (en tång med öppna vida käftar) så du får ordentligt tag om flänsen. Krille |
jodå, jag har provat att skruva av den med, men de metallpinnar som gör toppen så speciell är fästade i plastknoppen på ngt sätt o följer med när man snurrar på knoppen. så det känns inte som ngn vidare bra idé att snurra alltför mkt på den för då kanske de går av..
//Vinter |
Citat:
gärna närbild på toppen och inunder tyget kan jag "lura" lite på det och återkomma. Gärna digitalt då kan jag ta in den i mitt fotoprogram Photoshop och se om jag kan förstora upp den. vi kan väl göra ett försök om du vill. Krille |
låter som en idé :) kan fixa det framåt eftermiddagen, om jag hinner. sitter på jobbet just nu o har varken paraply eller kamera tillgänglig :)
//Vinter |
Citat:
Ta så många bilder du kan och i olika vinklar om du kan. Jag har bredband så det är bara att "tugga" på som dom säger. :D Krille |
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 08:43. |
Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.