Sysidans forum

Sysidans forum (http://www.sysidan.se/forum/index.php)
-   Maskinbroderi (http://www.sysidan.se/forum/forumdisplay.php?f=3)
-   -   Vad behöver jag för att... (http://www.sysidan.se/forum/showthread.php?t=1508)

Lydia 2005-04-07 21:59

Vad behöver jag för att...
 
Hej på er alla som vet nå´t!
Jag har just köpt en beg. Husqvarna Rose och till den hör ett program Customizing system 5 samt en liten "knapp" med en siffra på som ska sitta i en dongle.
Jag är novis på detta, men jag tror mig veta att jag saknar en kortläsare och en dongle. Rätt?
Hur gör jag för att få veta vad jag behöver för att kunna använda programmet och vart ska jag vända mig för att få tag på det jag behöver?

:confused: Lilian (Lydia)

Ann-Sofie 2005-04-08 05:41

Hejsan!
Jag vet inte riktigt vad du pratar om men det allra bästa är väl att vända sig till en Husqvarna butik!
Dom kan säkert hjälpa dig! När du väl fått reda på vad du saknar och vad det kostar kan du ju söka efter det på nätet och se om det är någon som säljer det begagnat!
Lycka till!

Alvan 2005-04-08 06:28

Her di ingen instruktionsbok?

modestyblaise 2005-04-08 07:56

Fick du inte med dongeln när du köpte programmet?? Den borde ju vara med även om du köpte det begagnat.....

/Ulrika

degdala 2005-04-08 08:21

Kortläsaren ingår i costumizing-programmet.
Dongeln ser ut som en datakontakt med en "knapp".
Dongeln ska sitta mellan datorn och skrivarkabeln.Har du inte fått dongeln ska du begära en, annars kan du inte använda kortläsaren.
Du ska också ha ett tomt kort att föra över dina broderier på.
Prata med affären där du köpte maskinen. Du kanske köpte den privat?


Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 19:56.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.