Sysidans forum

Sysidans forum (http://www.sysidan.se/forum/index.php)
-   Maskinbroderi (http://www.sysidan.se/forum/forumdisplay.php?f=3)
-   -   Tråden går av hela tiden! (http://www.sysidan.se/forum/showthread.php?t=14454)

Lara 2008-08-07 16:15

Tråden går av hela tiden!
 
När jag skall brodera så går tråden av hela tiden. Jag har bytt stygnplåten, pressarfoten och även prövat att byta nålen. Tråden går av vid nålen. Är det någon som har något bra tips på vad jag mer kan göra?
mvh
Birgitta

kaviar 2008-08-07 17:28

har du provat med en annan tråd
 
vissa trådar är sämre och tex mölnlycke går alltid av för mig, så jag slängde de rullarna.

agnwil 2008-08-07 18:40

Kolla att tråden är rätt iträdd och att den inte har hoppat ur nånstans eller att övertråden har fastnat t.ex. under trådrullen. Det har hänt mig.
På min maskin är det viktigt att övertråden rullar av trådrullen åt rätt håll, annars krånglar den.

Odette 2008-08-07 21:13

Prova med att minska på hastigheten, ibland hjälper det.

MonicaBoberg 2008-08-07 21:20

Min Pfaff Creative Vision fick plötsligt för sig att också göra sönder tråden hela tiden. Efter ett tag kom jag på att ställa trådrullen bakom maskinen och trä den i en ögla som sitter i hyllan över maskinen och sedan som vanligt. Den har fungerat sedan dess. Men det är bara de nya konerna det gäller, de äldre rullarna som var på ett rör fungerar fortfarande på maskinen. Ibland glömmer jag mig och ställer konen på maskinen och direkt går tråden av.

Monica

Karlastrid 2008-08-07 23:16

Kolla så att nålen inte går emot styngplåten.Nålen kanske behöver vara längre bak. Det har hänt mej

Delfintua 2008-08-08 06:47

Har du vänt nålen rätt?
Platta sidan bakåt... men det har du väl kollat antar jag.

gunnsan 2008-08-08 07:27

Hej!
Är det likadant med alla broderier? Vissa stygnsättningar kan göra att tråden går av oftare... t.ex. broderier med smala och täta satinkonturer.
/Gunilla

Beppe 2008-08-08 09:57

Hej
jag hade samma problem men det berodde på mitt underlägg min tråd tåler inte Filmoplast (självhäftande underlägg) nu använder jag bara rivbart funkar kanonbra


Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 22:04.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.