Sysidans forum

Sysidans forum (http://www.sysidan.se/forum/index.php)
-   Tyger och tillbehör (http://www.sysidan.se/forum/forumdisplay.php?f=14)
-   -   Var hittar jag klämma/spänne till strumphållare? (http://www.sysidan.se/forum/showthread.php?t=14233)

Viggosmamma 2008-07-10 23:07

Var hittar jag klämma/spänne till strumphållare?
 
1 bifogad(e) fil(er)
Hej, behöver hjälp med att hitta spännena el. klämman som man har till strumphållare längst ner att haka fast strumpan med.
Vet inte om det heter så. Har varit på Furulund och några andra tygaffärer. Alla bara skakar på huvudet...
Eller något likanade spänne...
Tänkte nämligen sy en tröjhållare till min bebis (visst dom finns att köpa) så att tröjorna hålls på plats och inte åker upp när man lyfter honom.
Finns det någon som vet råd?

ichigo 2008-07-10 23:17

Har inte kollat vart du bor, men i Göteborg finns Knapp-Carlsson, de har sådant. Jag har köpt extrabreda nån gång för ett antal år sedan men de har också modernare smalare.

Om du pratar om delen där man fäster i strumporna, alltså.

Viggosmamma 2008-07-10 23:30

Ahh, du är en pärla!
Jag bor några mil utanför Borås. Men det sköna i kråksången är att jag ser när jag kollar deras hemsida - att min lillebror jobbar på gatan brevid Knapp-Carlsson ;-)
Så nu skall jag skicka bud!

Viggosmamma 2008-09-06 16:28

Vill bara tacka för tipset och varmt rekommendera Knapp Carlsson i Göteborg!
Dom hade ett antal varianter och färger av "hållarna"så nu skall det sys tröjhållare till grabben.

Jimipe 2008-09-08 12:16

www.Venacavadesign.co.uk har garanterat. http://www.rodatraden.com/ har också.


Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 01:13.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.