Sysidans forum

Sysidans forum (http://www.sysidan.se/forum/index.php)
-   Allmänt forum (http://www.sysidan.se/forum/forumdisplay.php?f=2)
-   -   Ångstationer (http://www.sysidan.se/forum/showthread.php?t=1396)

Ann-Marie 2005-03-28 10:12

Ångstationer
 
Jag funderar på att köpa en ångstation. Clas Olssons har ett märke som heter Coline, sen finns det ju Bosch, Philips och fler ändå antar jag.
MEN något mäts i bar och det är lite olika värden på dem.
Är det någon som har en ångstation som kan rekommendera något. Jag ska till Gävle på fredag och tänkte kolla in vad de har där. Har hittat en el-affär vid Hamiltongatan och så Clas Olsson då.

mumlan3 2005-03-28 15:48

ang ångstationer
 
Jag är inne på min tredje. Den första köpte jag i tyskland för ca 640 SEK. Den andra köpte jag på OnOff för 496 kr och den tredje har jag också köpt i tyskland för ca 400 kr.

Den första höll i 1 år precis. Den andra som jag köpte hos OnOff höll i 3mån, men fick den utbytt till en ny. Den tredja har jag för hemma bruk.

Alltså jag använder ångstationen minst 6 timmar varje dag. Du ska kolla hur många watt o hur mycket ånga /sekund den ger. Jag anser att den som jag nu använder i min affär alltså den från OnOff duger alldeles utmärkt och är tusen gånger bättre ände de traditionella ängstykjärnen. Dessutom har du ett års garanti om det skulle hända något får du alltid ett nytt..

/Marina

Ann-Marie 2005-03-28 17:14

Kollade på onoff och de har en som heter Melissa för cirka 1000 kr. Men den har inte så bra ångtryck och ångavgivning som Philps, fast den är ju 2000 dyrare än Melissa. Tål att fundera på. Tack för din info det är roligt att höra vad andra tycker om saker.

eca 2005-03-28 17:34

Efter flera år gick mitt Husqvarna Powersteam(tror det hette så) i sönder. Hade fungerat jättebra hela tiden. Man vänjer sig fort och det var svårt att återgå till den"vanliga" typen av ångstrykjärn. Efyter mycket funderande bestämde jag mig för LauraStar Steamup. Denna behållaren jkan man fylla på vatten utan att behöva vänta på att trycket ska går ner. Vattentanken är en löstagbar glasbehållare. Eftersom jag vet att tiden är lång när man väntar på något,och därför kanske öppnar för tidigt, blev det denna ångstationen som jag är jätte nöjd med.

Ann-Marie 2005-03-28 18:32

Ska kolla på nätet efter det. Finns ingen återförsäljare på mils avstånd tyvärr.


Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 17:03.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.