Sysidans forum

Sysidans forum (http://www.sysidan.se/forum/index.php)
-   Allmänt forum (http://www.sysidan.se/forum/forumdisplay.php?f=2)
-   -   Byxmysterium (http://www.sysidan.se/forum/showthread.php?t=1366)

pigge 2005-03-22 18:05

Byxmysterium
 
BYXMYSTERIUM

Jag har ritat av ett byxmönster från tidnigen Ingelise och kom på att avståndet mellan genpunkt och knälinje inte stämmer med det jag tidigare lärt mig. Frambyxan från Ingelise var 7mm kortare än bakbyxan. Det jag lärt mig är att det ska vara tvärt om dvs. bakbyxan ska vara 0,7-1cm kortare är frambyxan.
Jag kollade ett par andra byxor i tidningen och det var samma konstiga sak. Kan någon förklara detta för mig. Jag har tittat på fyra olika sätt att rikta grundbyxor, mönster och Burda ingen gör på Ingelises sätt.
Det är viktigt för mig att ha bakbyxan 1cm kortare för annars drar sig byxbenet bak ner till knät och bildar fula väck så vad som skulle hända med dessa byxor vet jag inte.

Sanna

barkle 2005-03-22 19:06

Vad jag har lärt mig så ska frambyxan vara kortare. När man sitter ner blir det ju veck på frambyxans innersöm och detta skulle minska dessa vecka. Har funkat bra tycker jag.

magica 2005-03-22 20:11

hm. jag har som sanna lärt mig att bakbyxan ska vara kortare.. mysko det där..

pigge 2005-03-25 13:03

Jag får sy upp byxorna och se vad som händer. Blir det bra så är det ett okej sätt detta också, men jag fattar inte varför man gör på olika sätt.

Att bakbyxan blir kortare tor jag beror på att grenpetsen ligger 1- 1,5 cm lägre är framstyckets grenspets i konstruktionen så som jag lärt mig rita mönster. På Ingelises mönster är det tvärt om då framstyckets grenpunkt ligger lägre än bak.
Jag vet inte varför man gör saker och ting bara hur man gör. Så blir det när man inte har en liten privatlärare att ta fram vid behov.

Sanna


Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 22:56.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.