Hur mycket sömsmån
Jag har ALDRIG sytt på en overlock men får hem en om några dagar och nu hade jag tänkt förbereda genom att klippa ut en massa tyger färdigt.
MEN hur mycket sömsmån ska man klippa när man syr med overlock? En fånig fråga jag vet men jag är total amatör och vill gardera mig innan jag sätter saxen i tygerna :P |
Smaksak, jag gillar inte när det skärsloss för mycket så jag brukar bara låta kniven putsa av kanten lätt. Så beroende på vilken söm jag använder (oftast är det vanlig 4 trådars overlock ca 5mm bred) så har jag samma bredd på sömsmånen som på den blivande sömmen. Du kan ju skära av mer om du föredrar det, du får testa dig fram huvudsaken är ju att den vänstra nålen hamnar i sömlinjen.
|
Så om jag förstått dig rätt... ska jag klippa ut tyget med 1 cm sömsmån?
|
Vore jag som du skulle jag hejda mig lite, provsy i tygerna och utifrån hur det uppför sig bestämma hur mycket sömnsmn som blir lagom. Grattis till overlock och lycka till!
|
Nä, om du som jag känner att du endast vill putsa av kanten så gör man sömsmånen lika bred som sömmen d v s i mitt fall är sömmen 5 mm och därför är sömsmånen 5 mm.
Men som sagt det är högst personligt vad man trivs med och i början kan det vara bra att kanske ha lite mer tillgodo. Testa dig fram vad som funkar bäst med din maskin. |
Jag gör också som Alvan.
Bara snyggar till kanten :) Har man lite bredare sömsmån så att man alltid klipper får man slipa kniven oftare. Onödigt tycker jag. /Bibbi |
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 17:15. |
Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.