Sysidans forum

Sysidans forum (http://www.sysidan.se/forum/index.php)
-   Väskor mm. (http://www.sysidan.se/forum/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Någon som är duktig på att söka (http://www.sysidan.se/forum/showthread.php?t=12376)

Funshine 2008-01-10 20:06

Någon som är duktig på att söka
 
För ett tag sedan var det uppe en tråd med instruktioner till en tygväska. Modellen var en enkel tygpåse men istället för handtag var det sytt ett hål i båda sidor.
Lyckas inte hitta instruktionerna nu och kan inte klura ut hur jag ska vändsy den med fodret. Går det eller måste jag sy ihop väska och foder för hand i hålet?

florin 2008-01-10 23:41

Du kan ju sätta kantband/snedslå runt hålet

Funshine 2008-01-11 17:27

det kunde ju vara ett alternativ förståss får rusa iväg och kolla om det finns någon i rätt färg.

Kajod 2008-01-17 19:39

vänd genom handtagsöppningen
 
Om du lägger den ena väskdelen och den ena foderdelen uppepå varandra och syr ihop lagren runt handtagsöppningen kan du vända igenom den (öppningen) sen. Jag har gjort en sådan väska en gång och det funkade bra. Jag tror att du ska lägga tygerna räta mot aviga för att det ska bli rätt men jag är inte säker, tankeexperiment är inte min starka sida.

Funshine 2008-01-18 13:00

mm funderade på att göra så men då får man väl hantera tyg och foder som ett stycke sedan och få sömsmånen synlig på insidan eller kan man sy ihop det så att sömsmånerna hamnar mellan tyg och foder? HUR?

Kajod 2008-01-20 19:59

bandkanta
 
Man kan ju bandkanta sömmen på insidan så syns den inte. Sy med ett kantband när du syr ihop väskan och lägg sedan bandet över sömsmånen och sy fast för hand. Eller så gör du på motsvarande sätt fast lägger sömmen på utsidan. Tar du ett band i en kontrastfärg kan du få en snygg effekt.


Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 14:52.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.