Sysidans forum

Sysidans forum (http://www.sysidan.se/forum/index.php)
-   Tyger och tillbehör (http://www.sysidan.se/forum/forumdisplay.php?f=14)
-   -   Var i Stockholm ska jag gå? (http://www.sysidan.se/forum/showthread.php?t=12159)

pneumonia 2007-12-25 13:08

Var i Stockholm ska jag gå?
 
Om jag letar efter trikå och jogging (sweatshirttyg) i mängder?

Gun-Britt 2007-12-25 13:14

Tror att rätt ställe borde vara tygaffären i Sundbyberg, kommer tyvärr inte ihåg namnet. Lycka till!

HelenD 2007-12-25 13:23

Sundbybergs tygaffär ligger på Järnvägsgatan och är mycket lätt att hitta till. Räkna med 7-8 minuters promenad från tågstationen norrut.

www.textilcentrum.se

pneumonia 2007-12-25 13:39

Finns det ingen bra som är lite mer central?

Hur tar jag mig ut annars? Vilken station är det?

Alvan 2007-12-25 14:36

Dollys på Nortullsgatan brukar också ha ett rätt bra utbud, station Odenplan.

Ska du till Textilcentrum så åker du pendeltåg till Sundbyberg, kliv av och följ järnvägen på högersida norrut.

CAR0LINE 2007-12-25 16:12

jag och mamma gjorde en tygresa till stocholm för en månad sen, de bästa affärerna enligt mig som också letade efter trikå och stretch var dollys tyger samt söders tyger på södermalm. ohlssons tyger på sveavägen har ju en del också. men inte på något av ställena finns det direkt mängder. tyvärr :(

TheGreven 2008-01-16 15:38

Hej!

Istället för att starta en ny tråd, så fortsätter jag här. Vart i Stockholm går jag till om jag vill köpa tyger om jag vill göra en t-shirt? Ska det vara bommuls tyg? Jag har t-shirtar som är gjorda av 95% bommul o 5% elastan. Finns sånt att köpa färdigt?

Jag är helt grön inom detta område och ska ta en kurs i sömnad och måste ta med eget material.

Tack!

Alvan 2008-01-16 15:56

Vilket material man väljer är en smaksak. Om du ska sy en t-shirt är det mer sättet tyget är gjort på som du ska kolla efter. Singeljersey eller interlocktrikå är de vanligaste sätten att sicka och lättast att hitta ute i butik. Huvudsaken är att de är den lite tunnare varianten av trikå.

Om jag nu ändå ska komma med någon rekomendation på material så är det bra med lite elastan in blandat eftersom det gör att tyget återtar sin form lättare under användning. Sen tycker jag personligen viskos är skönare än bomull. Men jag tror att nybörjare upplever bomullen som lite lättare att sy i eftersom den inte är lika "slinkig".

Du hittar trikå i alla ovanstående butiker, och om du åker dit så kommer du nog känna vad du gillar.

pneumonia 2008-01-16 20:11

Jag kan ju tillägga att jag var på Dollys och köpte lite svart jogging, de hade inte så mycket av just jogging, kollade inte trikåer heller, men väntade mig att det skulle finnas lite mer att välja på


Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 06:11.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.