Sysidans forum

Sysidans forum (http://www.sysidan.se/forum/index.php)
-   Mönster och mönsterkonstruktion (http://www.sysidan.se/forum/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Förböjda knän? (http://www.sysidan.se/forum/showthread.php?t=12047)

Maribu 2007-12-13 19:13

Förböjda knän?
 
Jag ska sy överdragsbyxor och undrar hur jag får till förböjda knän - hur ska jag tänka när jag förändrar mönstret för att få till "böjen" utan att benlängden förändras?

vulnevia 2007-12-13 19:22

Googla lite på "förböjda knän" så får du upp lite bilder. Men det är väl att tänka att byxans framsida ska vara längre, och så får du vecka bort tyg i ytter- och innersömmarna, så att det blir mer tyg framtill på knäna.

Krokus 2007-12-14 07:47

Jag skulle göra frambyxan lite längre "på mitten" precis som vulnevia skriver. Sen antingen sy i rynktrådar på båda sidorna och dra ihop mellan 5 och 10 cm eller också sy en inprovning ovanför knät och en under på båda sidorna. Det senare har jag sett att Pop har på sina överdragsbyxor. Rynktrådar blir nog inte så bra i tjockt eller stabilt tyg.

Trulan 2007-12-14 09:30

Du kan lägga veck om det är svårt med rynktrådar eller inprovningar. Jag har sett att det är så på vissa arbetsbyxor.

Maribu 2007-12-14 10:43

Tack för tips!
 
Jag knåpar vidare efter detta - om projektet lyckas så får ni se en bild i mitt album - men inte före jul för nu måste jag sy kuddfodral till min systerson. GOD JUL!!!


Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 07:42.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.