Sysidans forum

Sysidans forum (http://www.sysidan.se/forum/index.php)
-   Allmänt om symaskiner (http://www.sysidan.se/forum/forumdisplay.php?f=12)
-   -   Hjälp ang. undertråd i symaskinen (http://www.sysidan.se/forum/showthread.php?t=11719)

ekanek 2007-11-19 16:26

Hjälp ang. undertråd i symaskinen
 
Hej!

När jag syr så blir undertråden alldeles lös, det krullar sig typ. Jag har läst min instruktionsbok hur många gånger som helst men hittar inte hur jag ska göra. Jag har en Husqvarna Sew Easy 320 Electronic-maskin. Vore tacksam för hjälp då mina sydda kläder inte håller pga detta..

/Emeli

avslut080512 2007-11-19 18:01

Har Du en sån maskin där Du lägger undertråden direkt i?
I så fall är det viktigt att spolen är vänd åt rätt håll, (Husqvarnamärket uppåt) och att tråden går i det lilla spåret som är till vänster.

ekanek 2007-11-19 21:04

Ja, jag har rätt spole och har den på rätt håll. Jag tror det kan bero på trådspänning eller nåt liknande, om du har koll på sånt? Eller någon annan..

HD-chopper 2007-11-20 11:52

Läste här på sysidan att man kunde justera trådspänningen själv genom att ta ur hela trådhållaren, sätta i en undertrådsrulle. Om tråden drar ut sig en liten bit vid ett försiktigt ryck o sen stannar är det rätt iställt. jag fick justera min genom att spänna den lilla skruven som sitter och håller de lilla bläcket i hållaren.

Delfintua 2007-11-20 12:00

Har du trätt om maskinen? Låter lite som du har trätt den fel. Hade samma problem och hade slarvat med en trädning. Envist stod jag fast vid att jag trätt rätt men icke sa nicke :D

Alvan 2007-11-20 12:21

Precis som Tua säger. Ser undertråden konstig ut är det rätt ofta övertråden som är boven i dramat, prova att trä om.

Skruttan2 2007-11-22 13:10

prova med att hålla i övertrådsrullen (lägg rullen i knät) och styr själv trycket på spolningen med hjälp av fingrarna. jag får gör så på viss tråd typer. hoppas det kan hjälpa.


Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 10:38.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.