Sysidans forum

Sysidans forum (http://www.sysidan.se/forum/index.php)
-   Mönster och mönsterkonstruktion (http://www.sysidan.se/forum/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Muddbyxmönster? (http://www.sysidan.se/forum/showthread.php?t=11355)

macaniel 2007-10-22 20:07

Muddbyxmönster?
 
Har försökt mig på att sy ett par byxor till min lille kille men det blev inget vidare. Kan någon ge konkret tips på var jag kan hitta BRA mönster på ett par muddbyxor? :) Vet att Ottobre ha fina mönster...men det finns så många! Vilket är bäst?

Caroline

Alpha 2007-10-22 20:58

Jag har använt Ottobre 5/2006, fast det är utan muddar nedtill, men vill man kan man ju lägga till dem själv.

mortilltre 2007-10-22 21:02

Hej!
Hur gammal är din kille? Om han är liten hade Ottobre ett lite mer arbetat mönster på muddbyxor i höstnummret (nummer 4 2007), byxor med mudd, fickor fram och bak och besparing upptill. Har för mig att det fanns upp till storlek 86 i alla fall. Gå in på Ottobres hemsida, där kan du titta i gamla nummer, få upp mönsteröversikt, samt beställa gamla nummer. Om du är ute efter ett enklare mönster rekommenderar jag Hanne och Sofie Meedoms bok Barnkläder - sy och sticka till barn 0-3 år. Där finns mönster till barn upp till storlek 98, och de är stora i storlekarna, avser faktisk längd på själva barnet. Boken finns på de flesta bibliotek. Hoppas du hittar något som passar din lille kille!

macaniel 2007-10-22 21:59

Vad snälla ni är som vill hjälpa mig! Jag behöver mönster både i stl 80 och 98/104. Jag ska kolla lite närmre på Ottobre.


Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 06:32.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.