Sysidans forum

Sysidans forum (http://www.sysidan.se/forum/index.php)
-   Tyger och tillbehör (http://www.sysidan.se/forum/forumdisplay.php?f=14)
-   -   Webb shop USA? (http://www.sysidan.se/forum/showthread.php?t=11071)

egustav3 2007-10-03 12:08

Webb shop USA?
 
Hej,

jag söker länkar till webb-butiker för tyg och tillbehör i USA som fungerar att handla från Europa.
De som jag hittat ser bara ut som de levererar inom USA.

Hej
Elisabeth

Josie 2007-10-03 14:33

Vilket slags tyg är det du vill köpa?
Quilttyger brukar funka bra att beställa från USA, de trycker ner nånstans mellan 5-8 yards i ett Global Priority brev som kostar 9-10 dollar i frakt. Här kan du söka quilttyger: http://www.quiltshops.com/search.htm.

Rae 2007-10-03 18:19

Jag har köpt quilt tyger ifrån

http://www.webfabrics.net

De är mycket hjälpsamma...man kan emaila o diskutera med de vad man vill ha, och hur man vill ha det skickat, osv.

Rae

Ann-Marie 2007-10-03 18:35

Jag har handlat från Big Horn Quilts, Fabric Schack, webfabrics och flera andra butiker och det har för det mesta kommit inom en vecka.

Pssst 2007-10-03 19:42

Min favorit är Manhattan fabrics http://www.manhattanfabrics.com/

kolla även med http://www.moodfabrics.com/

Jag har inte beställt från dem, men som jag har förstått så kan i alla fatt Manhattanfabrics skicka till Europa.

Robbin____ 2007-10-25 22:36

Måste rekommendera http://www.Fabric.com helt galet bra sortiment och priser (om man använder rabattkoder som finns på nätet) Man får veta frakten innan man beställer så att säga, alltså det exakta frakpriset.

Leveranstiderna olika, för mig 5 arbetsdagar. Tillkommer ju dock moms/tull. Så var beredd på de. Men man sparar ändå in pengarna + att de inte ens går att jämföra med svenska butiker.

Passa på medan dollarn är låg, fast den kanske blir ännu lägre? :)

egustav3 2007-10-28 09:54

Tack för alla tips! Nu skall jag in i cyber space och shoppa.


Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 09:04.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.