Billig textilfärg
Är det någon som vet var man kan köpa billig textilfärg? Antingen i Stockholmsområdet eller på internet. Jag är även på jakt efter textilfärger i lite fler nyanser än standardfärgerna så om det är någon som har tips på det skulle jag bli superglad.
|
Detta är jag också intresserad av.
Det billigaste jag hittat är ÖB /Bibbi |
ÖB, det hade jag inte tänkt på. Är det nitors färger de har där?
|
Ja /Bibbi
|
Tackar, då ska jag bege mig dit.
Men jag vill himla gärna färga senapsgult. Så om nån har nåt tips på var jag kan hitta det så har ni förgyllt min dag. |
Om du menar textilfärger som i särger man målar på kläder med så har Slöjd Detaljer en del att välja på.
http://www.slojd-detaljer.se/ Menar du sån man färgar hela tyget med i till exemple tvättmaskin så brukar det finnas lite varstans. Typ färgaffärer, välsorterade mataffärer och såna ställen. |
Jag menar de som färgar hela tyget. Det är samma märken överallt (nitor och dylon) så det blir inte så mycket att välja på.
|
Gudruns ullbod i Enköping har färger. Mängder med kulörer som du kan blanda med varandra, både för ull/silke och bomull.
http://www.gudrunsullbod.com/index1.htm |
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 08:11. |
Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.