Sysidans forum

Sysidans forum (http://www.sysidan.se/forum/index.php)
-   Mönster och mönsterkonstruktion (http://www.sysidan.se/forum/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Mönster på enkla barnkläder (http://www.sysidan.se/forum/showthread.php?t=10197)

Dreamy 2007-07-30 17:04

Mönster på enkla barnkläder
 
Söker mönster på enkla barnkläder, då jag är nybörjare. Har en symaskin utan "stretchsöm" och undrar om det finns något knep för att sy i stretchiga tyger och trikå? Räcker det med en speciellt nål, eller krävs mer?

Alvan 2007-07-30 17:22

Det finns en del info i forumet redan :)

Sök på tvillingnål och/eller stretch (eller tvillingn* om du vill ha med alla olika böjningar) för tips om sömnad i stretch (jag antar att du inte äger en overlockmaskin om du nu är nybörjare)

När det gäller mönster finns också mycket info i forumet. T ex om böcker att låna på biblioteket. Själv gillar jag tidningen Ottobre som du kan bläddra i här:

www.ottobredesign.com

Det är mönster med varierande svårighetsgrad, väldigt bra sybeskrivningar.

Dreamy 2007-07-30 17:42

Oh, tack så mycket för hjälpen! :)

Lillith 2007-07-31 00:54

Prova om det går att ställa in pytteliten sicksack på din maskin. Alltså både jättekorta stygn och jättesmal bredd. Det tar lite tid att sy och man brukar få lätta lite på pressarfotstrycket för att sömmen ska bli slät, men det ger en hyfsat elastisk söm om det funkar. Väldigt lik den elastiska "raksöm" som fins på en del maskiner.


Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 09:45.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.