Sysidans forum

Sysidans forum (http://www.sysidan.se/forum/index.php)
-   Fritt Forum (http://www.sysidan.se/forum/forumdisplay.php?f=9)
-   -   Bläää (http://www.sysidan.se/forum/showthread.php?t=3052)

Alvan 2005-11-17 09:04

Bläää
 
Usch jag måste städa i min lilla sy skrubb. Det funkar även som förråd och nu är det överfull och jag får inte plats. Det tar emot att städa, blääää

Ville bara beklaga mig lite, vill ju hellre sy än städa. Fast det är klart man kanske hittar ett gamalt tyg man glömt bort.

Skumnorpan 2005-11-17 09:27

hihi
 
Hej man måste få spotta lite galla ibland det är bara så! själv sitter jag i skolan just nu och gör inte så mycket men jag måste oxå städa min syhörna idag men jag vill inte nu vet jag vart jag har mina saker när mna städar lägger man grejjerna där man trors komma i håg vart man har lagt dom men sen när man skall ha dom så hittar man inget hihih ha det gött kramis!

ask 2005-11-17 09:28

mm, du har min sympati iaf :)
bra mycket roligare att sätta fart med allt man vill göra. Håller tummarna för att du hittar nåt kul under vägen!

Dahlia 2005-11-17 09:33

Hej!
Nej fy för städning, men ibland måste man ju :( ,
Jag har mina symaskiner i min klädkammare, så det kan bli trångt och eländigt, häromdagen "stuvade" jag om lite på golvet, för att få plats för stolen. Och för nån vecka sedan rasade en hel stång med kläder, och jag hade ju fullt även på hyllan!!!
Jag känner sympati för Dig.
Nu mitt på dagen ska jag iväg och städa!!!!Jag har lovat hjälpa till, med min sons och svärdotters flyttstädning, men jag får ju även gosa lite med barnbarnen samtidigt, och de vill väl "hjälpa till" att städa, på sitt eget sätt!!!
Men det blir ju fint efteråt, när man är klar.
Nej inget roligt att städa, jag hade lika gärna suttit i min syskrubb, och sytt på småklänningar, som jag har på gång.
Hälsningar Aina

Alvan 2005-11-17 09:53

Tack! + fototävling
 
Va skönt med sympati! Det gör det faktiskt lite lättare. Kanske jag hittar min ny inköpta broderisax som jag använt en gång och sedan inte hittar.

Såg just att jag även kommit vidare i en fototävling jag anmälde mig till bara på skoj. 20 st har gått vidare av 3851 st in lämnade bidrag! Det var inte dåligt va! Känner mig just nu jätteglad att ha kommit så långt. Vågar inte hoppas på någon topplacering dock. http://www.photo-award.com/2005/sw/winnaars_10.asp eller http://www.fotosidan.se/gallery/view...t=lp&ID=511611 om man vill se den uppförstorad

Men ni kan väl hålla tummarna ändå!

ask 2005-11-17 10:02

vilken jättego bild. Tyckte den var finast av dom fem iaf, håller tummarna för dig :)

Dahlia 2005-11-17 10:04

Jag håller med, den bilden är verkligen go

Linn 2005-11-17 10:42

Den bilden var riktigt riktigt söt, bäst av dom alla. Gunilla

Dahlia 2005-11-17 11:28

Elände!!!
Det gick inget bra när jag skulle iväg och hjälpa till med städningen!:( , Gamla Pärlan ville inte starta idag!!

Alvan 2005-11-17 11:55

Tack för komentarerna av bilden!

Aina: Å va synd jag hade verkligen behövt din hjälp. Man kan inte lita på gamla bilar, men de har ofta härlig karaktär ;)

Dahlia 2005-11-17 12:02

Ja, va synd att jag vart strandsatt!!!Så jag inte kan hjälpa dig.
Men Gossen är på väg hit och ska hämta sin Moder.
Ja ibland vill de inte riktigt de Gamla Pärlorna, han är "bara 26 år", jag brukar kunna lita på den, men inatt har det varit lite kallt, och batteriet är halvklent, och det var lite vatten i batteriet, ja jag får väl ordna till Pärlan i helgen, så gott jag kan.Det är en härlig gammal Saab 900 jag har
Aina

Alvan 2005-11-17 12:24

1 bifogad(e) fil(er)
Nu spårar tråden men eftersom det var jag som startade den så strunt samma.

26 år är ju en riktig ungdom. Själv har jag en Volkswagen 1500 S, inte en bubbla. Den blir 40 år i år. Tyvärr står den still just nu men den ska igång någon gång för det är en tuff ovanlig och cool liten bil med 6-voltssystem. Gör det inte direkt lätt att hitta delar till den. (inte vår bil på bilden men den ser ut så)

Alvan 2005-11-17 13:33

Äntligen klar!
 
Fint blev det så imorgon kan jag börja sy igen.

Någon sax hittade jag dock inte :(, undrar om den halkat ner i soporna och nu ligger på tippen.

Tack för stödet!

Birgitta-L 2005-11-17 13:39

alltid lika kul att kolla in här o se senaste "snacket";)
själv försöker jag tjata mig till lite utrymme att ha alla pyssel/sygrejer stående på, trist att behöva packa upp/ner varje gång man gjort nåt.
Nån som vet var man kan hitta ett klaffbord som sätts fast i väggen ?

Men just nu fixar vi badrummet o huset är redan fullt av kakel, skräp,färg osv, så det är nog ingen som ser min röra :p

Bibbi 2005-11-17 13:50

Vi håller tummarna!
Städa på medans humöret är på topp.:p /Bibbi

Gidget 2005-11-17 14:39

Min tur också att städa
 
Jag måste också ta itu med mitt syrum, garderob och källare. Jag förstår inte varför man inte gör det oftare, då kanske man inte skulle köpa på sig så mycket tyg, band, etc som sedan bara hamnar i botten till slut.Om vi skulle städa varandras syvrår, då kanske vi gör fynd.
Jag måste göra plats för min nya maskin med tillbehör. Har köpt ett tyg idag som jag ska brodera och sy en väska till min yogamatta, men jag får inte börja med den förrän jag har städat så det så. Då har jag i alla fall en morot.

alexandrabrinck 2005-11-17 16:34

Okej... jag är kanske lite konstig, men jag tycker att det kan vara ganska kul att städa... Det är så skönt att gå igenom saker och sortera bort sådant som kan slängas (trots att jag sparar på alldeles för mycket så brukar jag få ihop en hel del sopor när jag storstädar). Dessutom brukar jag få en mängd uppslag till nya projekt när jag hittar saker som jag glömt bort.

Nuförtiden är jag tvungen att sy på matbordet, vilket innebär att jag måste plocka fram och bort grejer varenda dag, så jag måste vara ganska organiserad. Men jag och min sambo har precis skaffat hus, så inom en inte alltför avlägsen framtid kommer jag förhoppningsvis att ha ett enormt syrum, med plats för allt. Hurra!

Förresten, vilken fantastisk bild! Gillar bilen också...

:)

Alvan 2005-11-17 16:53

Agneta: Ja det är bra med morötter då blir det lite lättare, fototävlingen gjorde det lite roligare. Att få göra plats för sin nya maskin måste vara kul. Har du testat den än?

Alexandra: Jag kan vid enstaka tillfällen också tycka det är kul att rensa upp i tyglådorna. MAn kan som sagt hitta nya uppslag. Men det är inte kul när man är under tidspress. Var tvungen att få undan allt innan barnen kom hem eftersom det är så himla kul att riva i tyg högar. Va spännande med ett nytt hus. Blir ni kvar i England eller..?

alexandrabrinck 2005-11-17 17:16

Citat:

Alvan skrev:
Va spännande med ett nytt hus. Blir ni kvar i England eller..?
Nej, nu är det dags att flytta hem till Sverige! Vårt hus ligger mitt ute i skogen, så det blir en stor omställning efter 10 år i London. Men ska bli sååå skönt. :D

Alvan 2005-11-17 17:19

Va härligt! Ni kommer säker tycka det blir jobbigt tyst de första dagarna. Lycka till!

alexandrabrinck 2005-11-17 17:25

Förmodligen kommer det inte att vara tyst på väldigt länge... hela huset måste renoveras, så förmodligen kommer vi den första tiden få stå ut med alla slags ljud och oljud. :D

tesslin 2005-11-17 19:35

Citat:

Birgitta-L skrev:
Nån som vet var man kan hitta ett klaffbord som sätts fast i väggen ?
tror jag har sett ett på ikea för något år sen :)

xxxxxxxxxx 2005-11-17 20:27

Mitt syrum behövs också städas! Det är så beläget i huset att det också väldigt lätt blir en avskälpningsplats för massa annat och det gillar jag egentligen inte alls. Just nu har vi renovering på ett par ställen i huset och då hamnar ännu mera där. Fy! Jag brukar passa på att städa mellan mina projekt (om det finns något sådant) och när jag känner mig tom och inspirationslös. Oftast hittar jag något som jag glömt av, så sätter jag igång med ett nytt projekt och städningen kommer av sig........

Grattis Cecilia till fototävlingen! Så kul! Jättehärlig bild!

Grattis Alexandra till huset! Tänk vad kul att renovera och inreda!

Måste bara tala om (fast det är väl helt "fel" tråd...) Jag har precis kommit hem från min allra första gång på en kurs i silversmide! Jättekul! Det är en "pröva-på-kurs på 5 gånger, så jag får se vad det blir!
/Gunnel

Bibbi 2005-11-17 20:41

Kul Alexandra!
Då kan du växtfärga till sommaren kanske ;) /Bibbi

Tossa 2005-11-17 21:13

Klaffbord?
Är det ett sådant med en bit eller två som kan fällas upp och ned?
I vart fall var jag på IKEA här i Västerås idag och där har de bord som sätts fast i väggen och går att fälla upp och ned. Inte särskilt stora, men väggarna ska ju hålla också :)

pelstud 2005-11-17 21:16

Roligt med ett nytt hus! Jag håller med om att det kan vara riktigt roligt att städa ibland, när man rensar hittar man så mycket saker. Plus att man får slänga en massa, jag älskar att slänga=). Men jag kan hålla med om att det tar emot lite när det bara handlar om den vanliga städningen, fast om man tänker på hur fint det blir efteråt brukar det gå ändå.
Vi håller också på att renovera i huset som vi just flyttat till, nytt tak har det blivit och nytt badrum byggs för tillfället, stökigt men fint blir det=)
Lycka till!


Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 20:13.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.